Rudzińska-Bluszcz nie będzie ubiegała się o stanowisko RPO

Rudzińska-Bluszcz nie będzie ubiegała się o stanowisko RPO

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz popierana przez ponad 1200 organizacji pozarządowych oświadczyła w mediach społecznościowych, że rezygnuje z kandydowania na Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Skala lekceważenia, demonstracyjnej pogardy dla urzędu RPO ze strony większości parlamentarnej pokazuje, że chodzi nie o wybór człowieka, który pomoże obywatelom, ale o kogoś, kto przyklepie każdą decyzję władzy”– czytamy na natemat.pl

Przypominamy, że Sejm głosami posłów prawicy kilkukrotnie odrzucił jej kandydaturę. W ubiegłym tygodniu z kolei Senat nie wyraził zgody na objęcie stanowiska RPO przez, zgłoszonego przez PiS, wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Wobec powyższego cała procedura musi zostać ponowiona.

 

Zdaniem Rudzińskiej-Bluszcz „wybór jednego z najważniejszych urzędników w państwie przypomina obecnie grę w teatrze”. To  przekonanie sprawiło, że podjęła decyzję o rezygnacji z kandydowania. Dodała przy tym, że jeśli w przyszłości zmieni się „koncepcja wyboru osoby na stanowisko RPO”, to będzie gotowa ponownie kandydować.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Zgodnie z prawem w gestii marszałek Sejmu leży teraz wyznaczenie nowego terminu zgłaszania kandydatów na RPO. Tak więc po 8 miesiącach sprawa wyboru rzecznika wraca do punktu wyjścia. Czy widzicie jakąkolwiek szansę na rozwiązanie tej patowej sytuacji?

/as/

Źródło: natemat.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gekon
Gekon
24 lutego 2021 16:52

„popierana przez ponad 1200 organizacji pozarządowych” – przecież udowodniono, że to kłamstwo.

Stanisław
Stanisław
24 lutego 2021 20:05
Reply to  Gekon

1200? To było dawniej… a teraz- „bez kozery powiem pińcset”; starsi pewnie wiedzą o co chodzi.

Rafapon
Rafapon
24 lutego 2021 17:02

Problemem jest tutaj NIEWYBIERALNY naczelnik Przywiślańskiego Kraju.