Rydzyk na antenie Radia Maryja każe rozliczyć Janusza Śniadka

Ciężkie życie posła Janusza Śniadka

W radiu Maryja polityków wprawdzie „szanują i pozdrawiają, ale porządek musi być”. W myśl tej reguły oberwało się na antenie radiowej przewodniczącemu PiS na Pomorzu Januszowi Śniadkowi. W jaki sposób? Tematem audycji „Rozmowy niedokończone” 5 listopada było – jak zapowiedziano w jej tytule – „Bezprawie wobec Europejskiej Szkoły Wyższej w Sopocie”. Rozmawiali Janusz Hirsch, dyrektor generalny tej szkoły i Grzegorz Nicia, były kandydat Kukiz ’15 na posła. Hirsch dowodził, że placówka „padła ofiarą wrogich działań”.

W pewnym momencie do rozmowy dołączył o. Tadeusz Rydzyk, szef Radia Maryja i Telewizji Trwam. Zmieniając temat najpierw ocenił sytuację polityczną, następnie wspomniał o nadchodzących wyborach samorządowych, po czym – jak podaje wyborcza.pl – zwrócił się do Janusza Hirscha: – „U was tam w Gdańsku, w Trójmieście, nie wszyscy chcą tych wolnych niedziel. Słyszałem, że ten były szef „Solidarności” Śniadek jest za dwoma niedzielami tylko wolnymi. To on może jakaś religia inna jest albo co? No dajcie spokój, co się to porobiło. I on jest odpowiedzialny za te struktury PiS-u, a tu przeciwko wolnym niedzielom” – zaznaczył.

To rozpoczęło litanię pretensji. – „Ojcze dyrektorze, tutaj jest tak, że on nawet młodych ludzi, którzy by chcieli na rzecz dobra państwa działać, nie przyjmuje jako członków. Ma elitę swoich ludzi, którzy wykonują jego polecenia” – dodał do listy zarzutów jeden z gości. – „On o wartościach „Solidarności” w tej chwili mówi, powinien pierwszy zrezygnować z działacza PiS-u.” Z narzekania na Śniadka zeszło na kwestię projektów zakazu handlu w niedzielę. – „Rozmawiałem kiedyś z panią minister od pracy, oni dużo robią, ale jak to ma być, pierwsza niedziela dla rodzin, a druga nie dla rodzin? Niech idą do kościoła, bo jak tych ludzi wychowywać. W Niemczech, niemal pogańskich, są niedziele wolne” – tłumaczył redemptorysta. – „Jestem tym zbulwersowany i rozczarowany. Bardzo. Nigdy nie przypuszczałem, że tak się stanie” – skwitował Rydzyk.

Kolejny na liście problemów okazał się także arcybiskup Leszek Głódź. „Widzę, że ten ksiądz arcybiskup nie może wychować niektórych swoich diecezjan. Celowo to mówię, bo tu przychodzili do Radia kandydaci „Solidarności” czy PiS i trzeba ich rozliczać. Tego Śniadka też trzeba rozliczać, my pana szanujemy, pozdrawiamy, ale porządek musi być. Trzeba słowa dotrzymać” – powiedział o. Rydzyk. Słowo „rozliczać” wywołało natychmiastowy odzew. – „To są układy, bo ktoś nie chce wyciągnąć dokumentów na niego z czasów, kiedy rządziła Platforma” – ocenił jeden z rozmówców. – „Przewodniczący Śniadek […] wchodzi w układy z byłymi rządzącymi, to nie ma dziwu, że jako tako parlamentarne PiS wygrał w Trójmieście, ale samorządowe przegra” – stwierdził kolejny. – „Jakieś biznesowe układy, ja nie mówię, że ten poseł, ale gdzieś naciski skądś może są” – podsumował Tadeusz Rydzyk.

Przypomnijmy: Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ „S”, pilotuje projekt ustawy zakazującej handlu w co drugą niedzielę. Poproszony przez „Wyborczą” o komentarz do krytyki na antenie Radia Maryja Janusz Śniadek mówi: – „Zawsze byłem zwolennikiem ograniczenia handlu we wszystkie niedziele i tu się nic nie zmieniło. Cieszę się, że widzę ewolucję poglądów na ten temat u różnych osób, począwszy od pani premier, po premiera Morawieckiego. Kiedy zostałem przewodniczącym podkomisji, to obowiązywało i obowiązuje do dzisiaj stanowisko rządu, w którym mowa jest o stopniowym dochodzeniu do całkowitego ograniczenia. Z pewnym zdziwieniem słyszę komentarze obarczające mnie winą za to z ust ludzi, którzy mają wiedzę, jaka jest struktura decyzyjna w klubie PiS. O krytyce ze strony ojca dyrektora powiem tak, że bardzo często czuję się jak proboszcz, który jest atakowany za to, że wykonuje decyzje swojego biskupa”.
(Źródło: wyborcza.pl)

mpm

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
AndrzejZwinkarovGrzesiekBeata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

No to jak w końcu ma być? Prezesowi świeczkę, a Rydzykowi ogarek, czy na odwrót? Właśnie o tę strukturę decyzyjną chodzi. To coraz poważniejszy dylemat sporej grupy pismanów. Ciekawe czy za jakiś czas przed sądem będą się powoływali w swojej obronie na rozkazy z Nowogrodzkiej czy z Torunia.

Zwinka
Zwinka

No, jak szef wszystkich szefów każe brać się za Śniadka, to koniec świata bliski. Każda rewolucja w końcu pożera własne dzieci ( przekonał się o tym na własnej szyi Nieprzekupny Maximilien de Robespierre ) ale żebyśmy tylko nie musieli na to zbyt długo czekać.

Nihil
Nihil

IPN też się zjada

Zwinka
Zwinka

W ramach tej właśnie zasady. Ale smacznego życzę. Szczerze.

Tomasz
Tomasz

Pan Śniadek mógłby się powołać na np. art. 104 ust.1 Konstytucji:
„1. Posłowie są przedstawicielami Narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców.”
No tylko rozumiem, że dla przedstawiciela tej opcji zasłanianie się Konstytucją jest wysoce niezręczne.

Beata
Beata

Jestem za tą ustawą, zwłaszcza po ostatnich poprawkach, ale akurat zdanie ludzi kościoła, Jest tu dla mnie najmniej istotne

Grzesiek
Grzesiek

A kościół zwasew się musi wtrącąć, dobrze że chocia zteraz w słusznej sprawue , bo ta ustawa jest potrzebna zwłaszcza małym polskim przedsiębiorcom którzy musza walczyć o życiu w obliczu konkurencji supermarketów

rov
rov

Akurat religii bym w to nie mieszał, ale jakieś ograniczenia handlu sa potrzebne, ludzie musza kiedyś odpocząć, a inni jak dajmy na to muszą zarobić na studia dla syna to będą mogli zarobić w swoim wlanym sklepei

Andrzej
Andrzej

Panie Rydzyk – jeżeli już to poczytaj sobie Ksiegę wyjścia 20,8. Dla przypomnienia cytuję „Pamiętaj o dniu szabatu aby go uświęcić” Dzień szabatu czyli sobota a nie niedziela. To KK uczynił niedzielę dniem świętym łamiąc przykazanie boże, jak z resztą i inne.