Rydzyk stanie przed sądem. Oskarżenie złożyła Sieć Obywatelska Watchdog

Do majątku Rydzyka nie ma dostępu nawet prowincjał jego zakonu. A może chodzić o „wielomilionowe sumy”

Sieć Watchdog Polska złożyła akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka! Ojciec dyrektor stanie przed sądem?

 

Sieć oskarża Lux Veritatis o to, że nie udostępniła informacji publicznej wbrew obowiązkowi – sprawa ciągnie się od 2016 r., kiedy aktywiści zwrócili się do fundacji o udostępnienie informacji na temat „działań finansowych ze środków publicznych”.

Lux Veritatis zlekceważyła Watchdog Polska i nie podzieliła się tymi informacjami. Działacze poinformowali o sprawie Sąd Administracyjny, który nałożył na fundację karę. O konieczności udostępnienia spornych materiałów przez organizację Rydzyka poinstruował także Naczelny Sąd Administracyjny i Wojewódzki Sąd Administracyjny.

 

Fundacja, pomimo werdyktów sądów, do tej pory nie przekazała Watchdog Polska materiałów. Członkowie sieci pozwali więc członków zarządu Lux Veritatis do sądu.

Zdaniem aktywistów naruszyli oni art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej: „Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Prawnicy Watchdog Polska powiązali ten czyn z art. 231 par. 1 i 2 Kodeksu karnego. Prawo, za jego naruszenie, przewiduje do nawet 10 lat pozbawienia wolności!

/nt/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
20 czerwca 2020 17:03

Toż przecież owa słynna Lux Veritatis to od niepamiętnych czasów „świnka – skarbonka” Tatki Inkasenta. I prędzej MRI swojej prostaty publicznie ujawni, niż to, co tam się dzieje…

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
21 czerwca 2020 00:36
Reply to  Zwinka

Prędzej zdelegalizują Sieć Obywatelską. Po to im te sądy i cała reszta.

andrzej
andrzej
21 czerwca 2020 21:38

Głosuje za opcją 10 lat.