„Rząd PiS na badania nad lekami na raka przeznacza 100 mln zł; na TVP Kurskiego – prawie 2 miliardy”

W nowym budżecie władza znowu pokazuje społeczeństwu gest Lichockiej – miliardy na telewizję, zamiast na leczenie.

Burzliwa debata w Sejmie nad pisowską nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada ona wypłacenie w tym roku 1,95 mld zł TVP i Polskiemu Radiu. PiS nazywa to „rekompensatą w związku z utraconymi wpływami”.

 

Posłowie opozycji złożyli wnioski o odrzucenie tego projektu w całości. – „Państwo chcecie zwiększać pieniądze na instytucję, która nie jest telewizją publiczną przecież. To nie jest telewizja publiczna. To jest instytucja, która w istocie, przy pomocy funkcjonariuszy, którzy udają dziennikarzy, mówię to oczywiście o programach informacyjnych, publicystycznych po prostu prowadzą dzisiaj regularną, partyjną nagonkę na ludzi, którzy mają od nich odmienne poglądy” – mówił do posłów PiS Rafał Grupiński z KO.


Przypomniał, że za pięć dni przypada pierwsza rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – „Macie czelność, w tak smutną, dramatyczną rocznicę, podwajając pieniądze na to, żeby tę fatalną, pełną szczucia i niechęci do ludzi o odmiennych poglądach, instytucję wzmacniać, która jak wiele osób twierdziło była współodpowiedzialna za nagonkę na prezydenta Adamowicza. 1773 razy w 2018 roku go próbowała opluć, zniesławić, osłabić”– podkreślił Grupiński.

 

„Mówicie państwo, że te 2 mld zł ma być przeznaczone na misję publiczną, a czy misją publiczną jest bezczelne, pozbawione jakichkolwiek dowodów szczucie na Rzecznika Praw Obywatelskich, na jego syna, na Donalda Tuska, który cały czas wszystkiemu jest winien chociaż rządzicie już pięć lat. Czy misją publiczną jest pomijanie w przekazach medialnych tegorocznej noblistki Olgi Tokarczuk?” – pytała posłów PiS Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Dodała, że 2 mld zł z publicznych pieniędzy ma zostać przeznaczone na „kłamstwa, oszczerstwa i manipulacje”. – „Jako posłowie i posłanki Lewicy nie pozwolimy na defraudację pieniędzy, ponieważ ta ustawa jest defraudacją publicznych pieniędzy. A to, co robi pan, panie Kurski, jest obrzydliwe” – powiedziała Scheuring-Wielgus.


Jacek Protasiewicz z PSL – Kukiz’15 stwierdził, że „w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na badania nad nowymi lekami przeciwko rakowi – chorobie cywilizacyjnej, którą zagrożona jest 1/3 Polaków – rząd PiS przeznacza 100 mln zł, a więc 20 razy mniej niż za chwilę wyda na telewizję Kurskiego”.

Posłowie PiS byli głusi na te argumenty i zagłosowali przeciw odrzuceniu tego projektu. To oznacza, że prace nad nim będą trwały dalej w sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

bt

Źródło: wnp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
8 stycznia 2020 19:01

Może państwo posłowie z opozycji zmobilizują się na tyle, żeby tym razem PRZYJŚĆ na ostateczne głosowanie w tej sprawie.

Darka
Darka
8 stycznia 2020 22:56

Posłowie pisu są głusi na każde argumenty. Oni znaleźli się w Sejmie nie po to aby dyskutować, lecz tylko po to aby głosować zgodnie z poleceniem Kaczyńskiego. Żaden z nich się nie ośmieli zagłosować inaczej, bo straciłby apanaże dla siebie i rodziny. Oni często nie wiedzą za czym głosują. Kiedyś pokazano kartę do głosowania pisowców i tam było (przykładowo, bo dokładnie nie pamiętam) 1-za, 2-za,3-przeciw itd. Jeszce się cieszą jak dzieci, że „dokopali” opozycji. Są żałośni, ale trzeba ich zapamiętać. Wszystkich. Później, nie wiem dokładnie, kiedy to później nastąpi, rozliczyć.

Waldemar
Waldemar
9 stycznia 2020 10:08

Za czasów PRL proporcje, jak myślę, były podobne. Jest Macieja Szczepańskiego spadkobiercą Kurski.

Joanna
Joanna
9 stycznia 2020 11:47

Jestem pacjentka onkologiczna w trakcie chemioterapii. Finansowanie badan i leczenia onkologicznego dotyczy mnie osobiscie. Poslowie PiS, ograniczajac fundusze na leczenie i przeznaczajac je na podla klamliwa i prymitywna tv pis, z pelna swiadomoscia i premedytacja zamierzaja wymordowac te czesc spoleczenstwa, ktora wymaga nakladow finansowych w tym rowniez mnie.

Marek
Marek
10 stycznia 2020 09:21

Takie priorytety. Dają kasę na to co zapewnia im poparcie. Akurat padło na propagandę w TVPiS. Z leczenia raka kolejnej kadencji może nie być a telewizja na pewno paru głowom wodę z mózgów zrobi