Rząd sięga coraz głębiej do kieszeni Polaków

Rząd sięga coraz głębiej do kieszeni Polaków

W państwowej szkatule dno widać od dawna. Rząd ma jednak pomysł, skąd zdobyć więcej pieniędzy – choć pozornie miałyby one tylko poprawić finanse ZUS-u.

Dzisiaj odbędzie się posiedzenie Zespołu Problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. Ubezpieczeń Społecznych. Jak wynika z agendy, tematem dyskusji będzie „objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym wszystkich świadczących  lub wykonujących pracę oraz prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą proporcjonalnie takimi samymi obciążeniami składkowymi”.

 

Jak uważa dr Marcin Wojewódka, radca prawny, rząd usiłuje znaleźć w ten sposób pretekst do uniknięcia zarzutów, że nowe przepisy zostały wprowadzone bez konsultacji społecznych. „Skoro bowiem budżet państwa nie ma już środków, żeby dołożyć do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, bo deficyt osiągnie rekordowe 109 mld zł, to trzeba zainteresowanie skierować tam, gdzie środki są. I wymyślono dodatkowe oskładkowanie” – mówi Wojewódka.

Przepisy mają wejść w życie od stycznia 2021 r. Objęte składkami ZUS-owskimi mają być umowy-zlecenia i dodatkowa działalność gospodarcza, nawet wykonywana przez emerytów czy osoby, którym pracodawca opłaca ZUS. Teoretycznie jest to wyraz troski rządu o wysokość świadczeń emerytalnych osób opłacających dotąd najniższą składkę. Dr Aleksander Łaszek, ekonomista FOR, wskazuje jednak, że przepisy te mogą przynieść zupełnie niepożądane skutki. „Krótkoterminowo spowoduje to zwiększenie kosztów pracy dla pracodawcy i mniejsze wynagrodzenie u zleceniobiorcy. Praca świadczona na podstawie oskładkowanej umowy cywilnoprawnej będzie więc droższa. Pytanie więc, czy nie spowoduje to wzrostu szarej strefy. Szczególnie teraz, w czasach pandemii”. Długoterminowo zaś spowoduje wzrost obciążeń ZUS-u i problemu nie rozwiąże.

 

Niestety, długofalowa polityka i przewidywanie dalekosiężnych skutków nie jest specjalnością rządu, dla którego ważne jest tylko zdobycie pieniędzy natychmiast. Po nas choćby potop.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/ep/

Źródło:Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
HerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Ponieważ pisowcy brzydzą się kolorami Tęczy i promują strefy wolne od Niej, więc od dawna idę im na rękę i przebywam w strefie wolnej od kolorów, czyli szarej, z odcieniami do czarnego włącznie. Mają ze mnie trochę VAT- u, o ile sklepy w których bywam, go odprowadzą, bo bazary z pewnością go nie płacą. Szlugów nie jaram, alkohol zawiesiłem, więc akcyza w wysokości ziobry. I nie chcę słyszeć, że nie jestem patriotą, bo w czasach PiSu patriota równa się sebiks.