Rząd wprowadza stan epidemii w Polsce – szkoły i uczelnie zamknięte do Wielkanocy

Szumowski w rządzie, koalicjanci po jednym resorcie i mniejsza liczba ministerstw

„Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Świąt Wielkanocnych” – powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Wprowadzone zostały bardziej surowe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny – z 5 tys. zł na 30 tys. zł. – „Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny” – stwierdził premier.

O tym, co praktyce oznacza stan epidemii, mówił Łukasz Szumowski: – Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię”.

Morawiecki, odpowiadając na zadane zdalnie przez dziennikarza pytanie, stwierdził, że wprowadzenie w Polsce stanu epidemii nie oznacza przełożenia daty wyborów prezydenckich.

 

„Był stan epidemiczny, teraz stan epidemii. Został jeszcze „epidemiologiczny” – wszystko po to, by pozornie ominąć Konstytucję. Nie ma już wątpliwości, że mamy konstytucyjny stan nadzwyczajny. Zdrowie jest najważniejsze – wyborów prezydenckich być nie może” – skomentował na Twitterze dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

bt

Źródło: TVN24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JantarMichalPiotrWoonościowiec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Woonościowiec
Woonościowiec

Gdyby Polski rząd miał jaja to wprowadziłby nakaz noszenia masek ochronnych tak jak Chińczycy, inne kraje Azji i Czesi. W Chinach dzięki temu już jest coraz mniej zachorowań a na Tajwanie są tylko sporadyczne przypadki. Powinni zawiesić 500+ i inne niepotrzebne wydatki i przeznaczyć to na walke z wirusem oraz na badania naukowe aby znaleźć na to leki lub szczepionke, mamy u nas zdolnych naukowców to może się to udać. Ale oni tego nie zrobią, ich jedyny plan to kwarantanna XD Jestem pesymistą i myślę że większość krajów jak Chiny, Niemcy, Czesi do lipca będą mieć z tym spokój a… Czytaj więcej »

Michal
Michal

Gdyby rząd cokolwiek obchodziło nasze zdrowie to najpierw te maseczki by dla nas zdobył jak i testy.

Piotr
Piotr

W Polsce mamy trudniejszą sytuację niż inni Europejczycy ,nie dość ,że musimy zwalczać koronawirusa,to jeszcze musimy walczyć z kłamstwami i manipulacją pisu.Jedna zaraza i druga zaraza.

Jantar
Jantar

Nawet Erdogan w Turcji ogłosił, że będą robić 15 tysięcy testów dziennie i testy będą dla każdego obywatela. A u nas co? Zrobili od początku epidemii zaledwie 4 tysiące testów i cieszą się, że tylko 350 osób zakażonych, w tym 6 zmarło. I ogłaszają sukces, że kilku wyleczonych. Ale mam poważne wątpliwości, czy te wyleczenia to faktycznie z koronawirusa, skoro nie mamy leków, ani szczepionek, a zaraza dopiero przed nami.

Ale co tam zdrowie i życie suwerena! Wybory najważniejsze! I zabetonowanie władzy na lata.