Rząd wprowadza stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Rząd wprowadza stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce

– „Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, co pozwala nakładać niezbędne ograniczenia dla przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jednym z ograniczeń jest wprowadzenie pełnych kontroli na wszystkich polskich granicach. – „Podejmujemy decyzję o tymczasowym przywróceniu granic. Najpierw na 10 dni z możliwością przedłużenia o 20 dni, a później o kolejny jeden miesiąc. Wprowadzamy zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę” – poinformował Morawiecki.

– „Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także kolejowe. Zostaną wstrzymane od północy w noc z soboty na niedzielę. Zamykamy tym samym drzwi przed pandemią koronawirusa” – poinformował premier. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i kolejowy zostaje utrzymany i pozostaje bez zmian.

Od soboty ograniczona zostaje działalność galerii handlowych – będą w nich działały sklepy, apteki, drogerie i punkty usługowe. Zawieszona zostaje działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Wszystkie sklepy pozostają otwarte, podobnie jak banki, punkty usługowe, bankomaty.

Nie będą mogły się odbywać zgromadzenia powyżej 50 osób – dotyczy to wszystkich miejsc, w których mogliby się gromadzić ludzie.

bt

Źródło: TVN24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

13
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ElaJantarPawełGooolPola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Jakoś ani słowa o testach osób wjeżdżających, będą robione czy po prostu każdy kto wjedzie od razu do więzienia na 14dni?
Zgromadzenia powyżej 50 osób w kościołach jak rozumiem też? Nie powiedziano tego wprost. I poproszę o numer gdzie zgłaszać jak kościół nie będzie przestrzegał.

Pola
Pola

Rozumiem, że jak 50 osób zgromadzi się w sklepie po papier to też można dzwonić? Żałosne jest to naskakiwanie na kościół prawda jest taka, że tam mniej ludzi się będzie zbierać niż w sklepie bo tacy właśnie wieżący jesteście…

Marek
Marek

Dokładnie tak, też można i należy zadzwonić.
Odpowiedzi na pytania oczywiście nie uzyskałem, ani czy podano wprost, że kościoła to też dotyczy, ani co z testami. Te sprawy cię jak widać nie interesują. Podejrzewam, że podoba ci się bezprawne wsadzenie do więzienia kogokolwiek na 14dni, walić konstytucję prawa, logikę. Wierzycie w pis to wasza wiara.

Ja kościoła atakować nie muszę, kościół sam się atakuje wypowiedziami i działaniami swoich funkcjonariusz i bardzo chętnie bym kościół zostawił samemu sobie gdyby ten nie wtryniał się w moje życie i moje, podobno świeckie, państwo

Ela
Ela

Chodzi Pani do kościoła? U nas na mszach w mieście jest zawsze pełny Kościół co msze w niedzielę i w sobotę na wieczornej.
Nie wypowiadam się o innych miastach ale sądzę że bardzo dobrze że są ograniczenia. Sama narazie nie będę uczestniczyć.

Goool
Goool

Czytaj ze zrozumieniem. Antypis zasłonił, jak widzę, rozumne myślenie. Chciałbym abyśmy za kilka tygodni śmiali się z tych wydarzeń, a nie wspominali zmarłych. Po co ryzykować, czekać na masowy rozwój infekcji. Należy zrobić wszystko aby ograniczyć liczbę ciężko chorych w danym momencie. Żaden kraj nie ma tyle sprzętu medycznego, aby zapewnić respirator każdemu choremu. Życzę zdrowia.

Marek
Marek

Ty rozumnego myślenia to nigdy nie miałeś. Ta sytuacja dokładnie pokazuje, które państwa i osoby w jaki sposób podchodzą do wartości i idei demokracji. Dla kogo są to prawdziwe wartości, a dla kogo tylko wydmuszka, którą przy pierwszej okazji oddają się w zamian za komfort. Ja tobie życzę by państwo cie zamknęło na 5tygodni w kwarantannie bo pyłek wpadł ci do nosa gdy akurat milicjant przechodził. Mógłbym pisać więcej czemu działania „rządu” są złe i czemu tak naprawdę służą, ale i tak nie zrozumiesz. Pozostawię tylko do przemyślenia (ha, ha) tobie i innym minusującym myśl przypisywaną twórcom współczesnej demokracji: „Kto… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł

Ręce opadają…

Jantar
Jantar

Oglądałam na TVN24, było wyraźnie powiedziane „zakaz zgromadzeń religijnych i państwowych powyżej 50-u osób”. Nawet było na bilbordzie obok Morawieckiego.

Co do robienia testów osobom wjeżdżającym to tego nie podał. Mówił o kierowaniu takich osób na 14 dni kwarantanny.

Marek
Marek

Dziękuję. Chociaż jeden konkret i normalna odpowiedź rozumnego człowieka, pozdrawiam.
Zobaczymy jak będzie to przestrzegane i sprawdzane.

Jantar
Jantar

Diecezja Gliwicka już wprowadziła zakaz organizowania mszy i nabożeństw. Kościoły otwarte, można się wyspowiadać, a pogrzeby tylko na cmentarzu. Można? Można! Gratuluję jaj biskupowi – Gądecki zapewne ostro go opieprzył telefonicznie.

Kościoły we Włoszech zamknięte także w Wielkim Tygodniu.

Gekon
Gekon

EPIDEMICZNEGO nie epidemiologicznego!

Gustaw
Gustaw

Mam wrazenie, ze PiSowskiej wladzy bardzo zalezy na szerzeniu sie epidemii coronawirusa w Polsce. Byc moze jest to zwiazane z pieniedzmi przeznaczonymi przez Unie Europejska na zwalczanie coronavirusa. W wyniku ” kupowania glosow” wszelkie rezerwy naszego kraju sa wyczerpane. PiS liczy na litosc EU pomimo lamania praworzadnosci w Polsce. Propaganda PiSowska sprzeda to jako wlasna inicjatywe i sukces rzadu Morawieckiego. Zdrowie Polakow jako szantaz polityczny wobec Europy. Taki jest plan Kaczynskiego, Blaszczaka, Morawieckiego, Gowina i Episkopatu.

Marek
Marek

Ja widzę w tym raczej konieczność niż świadome działanie. Do „rządu” w końcu dotarło jak państwo jest słabe i po prostu nie mogą nic zrobić nawet jakby chcieli bo brakuje wszystkiego i żadna ustawa, żadne pieniądze, żadne rozporządzenie nie sprawią, że nagle zmaterializuje się potrzebny sprzęt i fachowcy. Ja odbieram działania „rządu” jako całkowicie cyniczny i egoistyczny plan. Minimalizowanie skutków politycznych (bo tylko takie ich interesują), nadzieja, że uda się jakoś dotrwać do 10 maja, a nawet wykorzystać do wygrania wyborów, by niepoznani kandydaci nie mieli szans, a zastraszeni wyborcy nie poszli oddać głosu. A jako plan awaryjny finansowe dorobienie… Czytaj więcej »