Rząd zadbał, aby emeryt za dużo nie dorobił

Trzynastka nie dla rencistów

Ogłoszono właśnie nowe limity dorabiania do renty i emerytury, a ich przekroczenie decydować będzie o znacznym zmniejszeniu pobieranego świadczenia emerytalnego i rentowego.

Zgodnie z ustanowionymi limitami zmniejszenie emerytury lub renty może nastąpić w przypadku przekroczenia o co najmniej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zawieszeniu ulega świadczenie, jeśli świadczeniobiorca zarobił powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. I tak, poczynając już od 1 grudnia 2016 roku do 28 lutego 2017 roku emeryci i renciści mogą dorobić miesięcznie: do 2.838,60 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia, od 2.838,60 zł do 5271,60 zł – świadczenie ma być zmniejszone o sumę przekroczenia 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, powyżej 5271,60 zł brutto – ZUS wstrzyma wypłatę emerytury lub renty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zabrać dorabiającemu emerytowi lub renciście maksymalnie: 882,56 zł – z emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej; 676,75 zł – z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy; 1059,07 zł – z renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku w wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renty rodzinnej wypadkowej; 812,10 zł – z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową.

Bez ograniczeń mogą dorabiać osoby, które osiągają przychód z tytułu pracy nie podlegającej ubezpieczeniom społecznym. Limity dorabiania nie dotyczą również emerytów, którzy mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rok kalendarzowy kontynuowali zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę.

W przypadku rencistów, bez ograniczeń mogą dorabiać ci, którzy pobierają rentę rodzinną po żołnierzu, którego śmierć miała związek ze służbą wojskową oraz inwalidzi wojenni.
(Źródło: Gazeta Prawna)

j
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Marioladobrozmianowiec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dobrozmianowiec
dobrozmianowiec

Mamy ogromne ukryte bezrobocie. Więc to dobry ruch.

Mariola
Mariola

Każdy pisior to łupigrosz? O tak! cała Polska z nich się śmieje …..