Rząd zorganizuje państwowy marsz 11 listopada. Narodowcy wściekli

Dlaczego trzeba się dziwić?

Jacek Międlar apeluje histerycznie: „nie pozwólcie na przejęcie marszu!”

Jak informuje portal Wirtualna Polska PiS postanowił przejąć marsz od narodowców i zorganizować jako uroczystości państwowe – a tym samym uratować kraj przed wizerunkową katastrofą w 100-lecie niepodległości. Gdyby nie decyzja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz zakazująca Marszu Niepodległości, wydałby ją wojewoda mazowiecki z PiS Zdzisław Sipiera.

Przypomnijmy: w ubiegłym roku wojewoda Zdzisław Sipiera (PiS) zarejestrował Marsz Niepodległości organizowany 11 listopada, jako zgromadzenie cykliczne na najbliższe cztery lata. Wszystko na podstawie nowych przepisów o zgromadzeniach wprowadzonych przez PiS w grudniu 2016 roku. Właśnie w oparciu o te przepisy wojewoda mazowiecki miałby rozwiązać Marsz. Jak ustalił cytowany portal, decyzję miał ogłosić w środę po południu. Kilka dni wcześniej w biurze prezesa Jarosława Kaczyńskiego na Nowogrodzkiej wyklarował się taki właśnie pomysł, w reakcji na działania prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o fakt wycofania się w ubiegłym tygodniu przez prezydenta z uczestnictwa w Marszu Niepodległości.

Tymczasem, kiedy wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera miał ogłaszać swoją decyzję o zakazie Marszu, uprzedziła go prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz – Waltz. Dwie godziny po decyzji prezydent stolicy, w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie marszu. Kurtuazyjnego, gdyż wszelkie formalności dograno zawczasu. Jak donosi portal, za szczegóły odpowiadają doradca prezydenta ds. obchodów Wojciech Kolarski oraz szef MSWiA Joachim Brudziński i pełnomocnik rządu ds. obchodów 100-lecia Niepodległości wiceminister kultury Jarosław Sellin. W spotkaniach uczestniczył również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak w takim razie będzie wyglądał marsz? Organizatorem (nieoficjalnie) ma być ministerstwo obrony narodowej. Do pilnowania porządku zostaną skierowane wojsko oraz żandarmeria wojskowa.

W marszu wezmą udział najwyższe władze państwowe: premier, jego zastępcy, ministrowie rządu, a także politycy z kierownictwa PiS. Niewykluczone, że w marszu będzie uczestniczył również prezes Jarosław Kaczyński. Praktycznie przesądzone jest przemówienie na początku marszu prezydenta Andrzeja Dudy. Nieoficjalnie mówi się, że w imieniu rządu wystąpi albo premier Mateusz Morawiecki albo wicepremier Piotr Gliński. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapewniła dziennikarzy portalu WP, że „mimo krótkiego czasu na przygotowanie marszu, służby zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom i politykom”.

Najciekawsza jest reakcja środowisk narodowych. Otóż zamiast pękać z dumy, że rząd i prezydent organizowany przez nich cyklicznie marsz podnieśli do rangi najważniejszego punktu obchodów stulecia niepodległości, w większości wyrażają niezadowolenie. – „Czyli stan prawny wygląda tak, że rząd nie czeka na uchylenie przez sąd zakazu HGW, które nastąpi jutro, tylko de facto kasuje prawnie Marsz Niepodległości ustanawiając na naszej trasie „uroczystości państwowe”. Wszystko wygląda na przygotowane wcześniej. A my się nie wycofujemy” – napisał na Twitterze Krzysztof Bosak, jeden z liderów Ruchu Narodowego.

Na Twitterze były ksiądz Jacek Międlar apeluje histerycznie: „nie pozwólcie na przejęcie marszu!” i wymienia „zagrożenie” z tym rzekomo związane: „infiltracja służb”, „przetrzepią Wam wszystko”. Nie stroni przy tym od wulgaryzmów i obscenicznych gestów.  Inaczej sprawy postrzega natomiast Witold Tumanowicz, wiceprezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”: Pisze na Twitterze „Najważniejsze jest by setki tysięcy Polaków przeszło w Marszu Niepodległości! Gest Prezydenta chcę odczytywać jako pomoc w uratowaniu tego patriotycznego wydarzenia zaatakowanego przez HGW. Mogę więc zapewnić, że #MarszNiepodległości tym bardziej się odbędzie!” – czytamy w portalu.

mpm

Źródło: wp.pl, Twitter

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Chermesszary obywatelMarekWaldemarZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

No, ciekawe… Tak to zaplątali, że już sami chyba nie wiedzą co, jak, kto, z kim, po co, za ile i kto ma tego pilnować. Będzie zadyma, jak nic. I znów obciach na cały świat.

Maciek123454321
Maciek123454321

Czyżby szykowało się spektakularne pałowanie post-hitlerowców?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Najważniejsze, że jeśli coś takiego się wydarzy, to wszystko pójdzie na karb rządu, bo bierze na siebie wszystkie obowiązki. Samorząd jest tak czy siak czysty. Tylko w razie jakiejś demolki odszkodowania zapłacimy my wszyscy: z budżetu państwa. I jeszcze jedno mam pytanko: czy to w ramach tych 200 milionów przyznanych niegdyś na tę okoliczność, czy to już dawno zostało sprzeniewierzone?

Maciek123454321
Maciek123454321

240 mln – gwoli ścisłości. Według mnie – zajumali. A co do konkretów, to pewnie wypowie się NIK po nadzwyczajnej kontroli urzędów centralnych, ale dopiero na wiosnę 2020 roku.

Zbyszek
Zbyszek

Marsz tropem kaczym…

Waldemar
Waldemar

Jak widać zarządzanie chaosem to coś, w czym PiS czuje się najlepiej. Nawet gdyby chodziło o 100 rocznicę Niepodległości. Wygląda na to, że pan prezydent postanowił uświetnić swoja osobą marsz patriotów w kominiarkach. Z tym, że to dopiero początek świętowania, no bo w grudniu mamy ponoć Święto Niepodległego Szczytu Klimatycznego w Katowicach. Oj, będzie się działo!

Marek
Marek

Ja mam nadzieję, że z tego chaosu skorzystają organizatorzy innego marszu w Warszawie, tego o którym może mało osób wie. Jeśli w porę dostrzega okazję i dobrze zadziałają to może uda im się przeciągnąć tych niezdecydowanych i niepewnych czym ten chaos Duda – nacjonaliści – ratusz się ostatecznie zakończy.

szary obywatel
szary obywatel

No i wszystko jasne! Wyszło na to,że to rząd tworzy parasol ochronny na faszystowskim pohodem ONR-u, skoro na czele pochodu z pochodniami i hasłami faszystowskimi pójdą: kurdupel z drabinki i reszta zbieraniny spod znaku pisuaru…..

Marek
Marek

Rząd i władza nic nie tworzy, ten parasol istnieje od lat. Jedyne co to obecne wydarzenia to najbardziej wyraźny dowód, że tak jest. Widać to było już wcześniej w skrajnie różnym traktowaniu demonstracji nacjonalistów, a organizacji broniących demokratycznych wartości. Nieraz aż do granic absurdu gdy zwija się rzekomych kontrmanifestantów wobec marszu, który jeszcze się nie zaczął. Na przesadnym reagowaniu na drobne wykroczenia, gdy dopuszcza się ich strona demokratyczna, i nie zauważaniu, a nawet usprawiedliwianiu pobicia gdy dopuszcza się strona nacjonalistyczna. Jedynie kilka razy władza w osobie policji zareagowała tak jak powinna, a i wtedy spotkała się z pewna krytyką środowisk… Czytaj więcej »

Chermes
Chermes

A nie dałoby się połączyć Marszu Niepodległości z rocznicą urodzin Hitlera? Obchody by wyszły taniej.