Rządowy przetarg na strategiczne symulacje dot. obronności Polski wygrał twórca… gier planszowych

„DGP”: rozpoczynają się zwolnienia urzędników w ministerstwach

„Przygotowanie i przeprowadzenie symulacji strategicznych z zakresu obronności” – taki przetarg został rozpisany przez Kancelarię Premiera. Opiewał na kwotę 249 600 zł brutto. Według ustaleń Interii, został rozstrzygnięty w połowie października i wygrał go twórca… gier planszowych.

 

Właściciel firmy „Taktyka i Strategia” Wojciech Zalewski – bo o nim mowa – był jedynym oferentem. Z wykształcenia jest geologiem, z zamiłowania rekonstruktorem historycznym. Był stałym współpracownikiem miesięcznika „Magia i Miecz”.

„Absolutny skandal i marnowanie pieniędzy. To 250 tys. zł wyrzucone w błoto, dobra symulacja będzie kosztowała więcej. Po co udawać, że się szkolimy? Ktoś będzie mógł zarobić, bo zrobi jakąś gierkę. Kpina i nieporozumienie. Jakieś żarty sobie robią, ale może chcą zrobić taką grę, żeby nasi zawsze wygrywali” – skomentował w rozmowie z Interią były dowódca GROM gen. Roman Polko. A były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej podsumował: – „Przetarg na prowadzenie analiz strategicznych dotyczących bezpieczeństwa narodowego to fatalne nieporozumienie. Mam 77 lat i nie przypominam sobie, aby za mojej pracy zawodowej realizowano na poważnie takie pomysły. Jeśli ktoś chce się bawić, proszę bardzo. Tylko dlaczego za publiczne pieniądze?”.

 

Dziennikarz Interii ustalił, że w dokumentacji przetargowej jako osoba reprezentująca Kancelarię Premiera występuje płk Krzysztof Gaj. – „Jeszcze kilka lat temu był majorem, robił etaty. Czyli tworzył książkę etatową, w tabelach ujmował, jaki sprzęt należał się poszczególnym żołnierzom. Pistolet, spodnie, trampki i tak dalej. Był słabym oficerem, nigdy nie miał dostępu do materiałów tajnych specjalnego znaczenia” – powiedział informator Interii. Jak donosił tygodnik „Wprost”, Gaj został wyrzucony ze Sztabu Generalnego za antysemickie i antyukraińskie wypowiedzi.

Nie wiadomo, jak dalej potoczy się sprawa, bo – według interii.pl – strona rządowa poinformowała, że zwycięzca jednak „nie przygotuje symulacji”.

bt

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Przemek
Przemek
12 grudnia 2019 11:24

Napoleonek chce mieć makietę.