Rządzący dybią na „fałszywych przedsiębiorców”. Na piątkę Kaczyńskiego przyda się każdy grosz

Rządzący dybią na „fałszywych przedsiębiorców”. Na piątkę Kaczyńskiego przyda się każdy grosz

Procedura może zacząć obowiązywać nawet już od 1 stycznia 2020 roku.  Resort finansów przeprowadził już „próbny test przedsiębiorców”. Teraz może chcieć go „przetestować”. Brzmi to absurdalnie, ale jest faktem.

Chodzi o bliżej niesprecyzowaną formułę sprawdzania przez fiskusa, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą rzeczywiście prowadzi firmę, czy tylko jest skierowana przez pracodawcę „na działalność”, by ulżyć mu w podatkach. Sprawa to nie całkiem nowa. Ministerstwo od tego pomysłu w przeszłości zdążyło się już odciąć, ale teraz gdy piątka Kaczyńskiego, gdy każdy grosz obejrzeć trzeba dwa razy – powrócił.

Z eksperckich kalkulacji wynika, że byłby to dla budżetu państwa całkiem dobry interes. Bo gdyby jakąś część samozatrudnionych uznać za „fałszywych” przedsiębiorców, musieliby się oni rozliczyć według PIT, czyli nierzadko według stawki 32 proc., a nie liniowej 19-procentowej stawki dla firm. To przewidywane 1,2 mld zł zysków tylko w 2020 r.

INNPoland pociesza, że w zasadzie nie ma się czego obawiać, bo przez gęste sito przeciśnięto już poprzednio – bez oczekiwanych fajerwerków – ponad 97 proc przedsiębiorców.

Póki co o odpowiedź w sprawie testu w ministerstwie trudno, a jego rzecznik Paweł Jurek przyznaje, że temat istnieje, ale jak zapewnia będzie jeszcze oceniany w ramach Rady Ministrów, w ramach konsultacji z innymi resortami.

/jp/

Źródło: INNPoland

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o