„Rządzący zmieniają sens i znaczenie najważniejszych dla każdego Polaka słów”

„Rządzący zmieniają sens i znaczenie najważniejszych dla każdego Polaka słów”

„Wrzesień 1939 r. stał się symbolem walki z totalitaryzmem. Finał naszych zmagań przypadł na rok 1989, gdy upadł komunizm. Nastąpiło to za sprawą wielkiego ruchu pokojowego „Solidarność”. Wówczas wiedzieliśmy, że nie ma większego niebezpieczeństwa dla wolności niż zawłaszczanie władzy przez jedną grupę i wola polityczna ponad prawem. Słabnie oddziaływanie tamtej lekcji historii. Kwestionuje się rządy prawa, a nawet podważa naszą obecność w Unii Europejskiej, co więcej zmienia się sens i znaczenie słów dla każdego Polaka. To buduje mury, a nie mosty porozumienia” – mówił podczas obchodów 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Niektórym uczestnikom uroczystości nie spodobały się te słowa – słychać było pojedyncze gwizdy i buczenia; dominowały jednak oklaski. Na Twitterze Adamowicz dodał: – „Rządzący zmieniają sens i znaczenie najważniejszych dla każdego Polaka słów”.

W tym roku nie powtórzył się skandal z ubiegłorocznych obchodów, kiedy urzędniczka MON, kierowanego wówczas przez Antoniego Macierewicza, nie pozwoliła harcerzowi odczytać odezwy. Jak to wyglądało w 2017 r. opisywaliśmy w artykule „PiSowska lekcja patriotyzmu na Westerplatte”.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1035724698276044801

Z zaskakującym apelem wystąpił Mateusz Morawiecki. – „Westerplatte powinno być miejscem zgody. W najważniejsze dni powinniśmy być razem. A przed nami 11 listopada. Pójdźmy w jednym marszu niepodległości” – zaproponował premier. Podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej nawiązał do… Świąt Bożego Narodzenia. – „Tak jak w Boże Narodzenie odchodzą w niepamięć wszystkie waśnie w rodzinnych domach, tak i w najważniejsze dni powinniśmy być zjednoczeni” – stwierdził Morawiecki.

Zabrzmiało to o tyle fałszywie, że uroczystości na Westerplatte można określić jako osobne. Przedstawiciele rządu PiS i władze samorządowe Gdańska oddzielnie składali kwiaty pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

bt

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JACENTYZwinkasmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Książe Krzywousty to pajac, który nie wie o czym mówi.

Zwinka
Zwinka

Tak, tak, koniecznie. Pójdźmy razem z naziolami, w świetle rac i przy okrzykach „raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”, a uszczęśliwiony premier będzie do nas z trybuny przyjaźnie machał ręką.

JACENTY
JACENTY

Do krzywoustego – no to się zjednocz