Sąd: była tłumaczka nie musi zeznawać w sprawie „zdrady Tuska”

Już po raz drugi sąd uchylił decyzję prokuratury dot. zwolnienia z tajemnicy tłumaczki Tuska

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prokuratora o zwolnieniu z tajemnicy tłumaczki Tuska Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej. Sędzia Andrzej Krasnodębski „uzasadnił decyzję tym, że prokurator w wystarczającym stopniu nie uzasadnił istnienia przesłanki dobra wymiaru sprawiedliwości dla takiego zwolnienia. (…) Pani świadek nie może składać zeznań w zakresie, w jakim jest związana tajemnicą” – powiedział po rozprawie pełnomocnik tłumaczki mec. Mikołaj Pietrzak. Pisaliśmy o sprawie w artykule „Była tłumaczka Donalda Tuska odmówiła składania zeznań ws. katastrofy smoleńskiej”.

– „Bardzo się cieszę z tego orzeczenia. To nie jest tak, że ja nie chcę współpracować z instytucjami państwa. Po prostu od początku uważałam, że uzasadnienie prokuratury do wniosku zwalniającego mnie z tajemnicy zawodowej w tej sprawie było niewłaściwe. Oczywiście, prokuratura może po raz kolejny próbować tej ścieżki. Ale po decyzji sądu musi to merytorycznie uzasadnić, a nie oświadczyć jedynie, że „taki jest interes wymiaru sprawiedliwości. Moja sprawa jest precedensowa. Zwalnianie tłumaczy z tajemnicy zawodowej – i to pod byle pretekstem – to bardzo niebezpieczne narzędzie. To nam może odebrać zaufanie klientów, a na tym opiera się nasza praca” – powiedziała onet.pl Magdalena Fitas-Dukaczewska. W obronie tłumaczki wystąpiły międzynarodowe stowarzyszenia tłumaczy oraz byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Pisaliśmy o tym w artykule „Murem za tłumaczką, która ma zeznawać w sprawie „zdrady Tuska”.

Prokuratura jednak obstaje przy swoim. Prokurator Bartosz Biernat zapowiada, że będzie kolejne postanowienie o zwolnieniu Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej z tajemnicy zawodowej, z uzupełnionym uzasadnieniem takiej decyzji.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
11 marca 2019 18:40

Trzeba mieszać w tym garze z bigosem, bo Srebrna nieubłaganie wisi nad głową …

marek
marek
11 marca 2019 19:10

MÓJ WYBÓR,MOJE PRZEKONANIA,MOJA WOLNOŚĆ. Klauzula sumienia nie pozwala mi przestrzegać praw i idiotyzmów ustanowionych przez PiS

Maciek123454321
Maciek123454321
11 marca 2019 20:13
Reply to  marek

Klauzula sumienia??? FANTASTYCZNIE POWIEDZIANE. Nie wpadłem na to, że moje SUMIENIE powoduje organiczną niechęć i obrzydzenie do PiS-u. Dziękuję, panie Marku. Tak chyba rzeczywiście jest.