Sąd krytyczny wobec działań policji ws. Babci Kasi. Padły mocne słowa

Sąd krytyczny wobec działań policji ws. Babci Kasi. Padły mocne słowa

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście wydał wyrok ws. Katarzyny Augustynek, która szerzej znana jest pod pseudonimem „Babcia Kasia”. Kobieta została oskarżona o dopuszczenie się znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

 

Sad uniewinnił aktywistkę, wskazując na to, że materiał odtworzony z nagrania pokazał, iż sytuacja z Babcią Kasią wyglądała inaczej niż to przedstawiała policja. Działania warszawskich uczestników manifestacji były zdaniem sądu pokojowe.

Sędzia przekonywała, że rolą policji nie jest legitymowanie obywatela, który wykorzystuje swoje prawa. A w tym wypadku policja nie miała prawa legitymować oskarżonej. Dlatego działania policji sąd określił jako ‘nieproporcjonalne i nieadekwatne’, za to uderzające w godność człowieka” – podaje w swoim artykule Paweł Rutkiewicz z „Gazety Wyborczej”.

Dowody nie wykazały też, że Babcia Kasia biła lub lżyła policjantów.

„Na pytania sędzi o to, kiedy dokładnie policjanci słyszeli kierowane pod swoim adresem wulgaryzmy, ci odpowiedzieli, że miało to miejsce w momentach, które… nie zostały zarejestrowane na nagraniu” – wyjaśnił  Rutkiewicz.

 

Przypomnijmy, że Babcię Kasię po raz pierwszy postawiono przed sądem w trybie 24-godzinnym (stosowanym najczęściej w przypadku agresywnych kibiców). Sąd nie uległ jednak policji i zarządził kilkudniową przerwę.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Dużą popularność w sieci zdobyły nagrania przedstawiające moment zatrzymania aktywistki, kiedy to została ona złapana przez policjantów za ręce i nogi, a następnie przeniesiona do radiowozu. Potraktowana w ten sposób kobieta straciła buty.

Babcia Kasia zapowiada, że nie złoży broni i dalej będzie protestować.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janina
Janina
27 kwietnia 2021 17:30

Ci policyjni bandyci, którzy tak znęcali się nad tą dzielną Panią, wiedzieli, że tak właśnie może ocenić ich sąd. Jednak tak ich wyszkolono, tak im nakazano działać, tak mają wbite w tępe pały. I w końcu za to są sowicie wynagradzani. Nie przeszli normalnego szkolenia, a tresurę i pewnie swoiste pranie mózgów. Formacja w tym składzie, od góry do dołu jest stracona.

druh Marek
druh Marek
27 kwietnia 2021 18:41

U nas walczy z reżimem i głupotą Policji Babcia Kasia, a w Mińsku z białoruskom OMON-em i innymi bandziorami w mundurach Babcia Baginska, która dzielnie od początku protestów powyborczych 2020 maszerowała z zakazaną flagą. Jednak z na Białorusi szanują starszych i nie wywożą tej pani na dalekie komisariaty, nie przetrzymują bez picia godzinami i nie robia upokażających rewizji osobistych. Wystarczało im, że zabrali flagę czy baner i wysyłali do domu. U nas policyjni służbiści bezmyślnie pokazują siłę mięśni a słabość rozumu.

Zbyszek
Zbyszek
27 kwietnia 2021 19:46

Buty oddawać!

Andrzej
Andrzej
27 kwietnia 2021 19:59

Policji już nic innego nie pozotało poza nagą siłą. Niech się ośmieszają dalej.

Jantar
Jantar
28 kwietnia 2021 10:49

No to teraz powstaje pytanie, kiedy Izba Dyscyplinarna zajmie się sędzią, który wydał wyrok w sprawie. Bo że Ziobro zgłosi sędziego do ID to nie ma wątpliwości. Tak samo, jak nie ma wątpliwości, że zaskarży sam wyrok i tym razem pisowski sędzia wyda taki zgodny z oczekiwaniami pisowskiego prokuratora.