Sąd Najwyższy nie uznał kasacji Ziobry w sprawie drukarza od plakatów LGBT

Policja ściga nastolatka, bo w herbie gminy umieścił… tęczowe kolory

SN oddalił kasację prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. To oznacza, że w mocy pozostaje wyrok, w którym Adama J. uznano za winnego wykroczenia, choć odstąpiono od kary. Ziobro chciał uniewinnienia mężczyzny.

Przypomnijmy: w maju 2017 r. Sąd Okręgowy w Łodzi utrzymał w mocy wyrok widzewskiego sądu rejonowego i uznał drukarza Adama J. za winnego wykroczenia. – „Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczyłaby odmowy wydrukowania roll-upu dla organizacji LGBT, czy plakatów promocyjnych dla ruchów obrony życia, to należy ocenić ją dokładnie tak samo – w kategoriach błędnego pojmowania wolności sumienia” – brzmiało uzasadnienie wyroku. Sąd odstąpił jednak od wymierzenia drukarzowi kary.

Sędzia SN Andrzej Ryński w uzasadnieniu dzisiejszego oddalenia kasacji Ziobry mówił, że „w realiach tej konkretnej sprawy drukarz, motywowany swymi przekonaniami katolickimi, nie miał uzasadnionego powodu do odmowy dokonania wydruku według dostarczonego przez fundację projektu”. Sędzia stwierdził, że projekt plakatu wskazywał, iż grafika składała się z logotypu fundacji, a nie „promowała zachowań LGBT, które sprzeczne byłyby z kanonami wiary katolickiej. Uzasadniona odmowa mogłaby wystąpić w sytuacji drukarza, który jako katolik otrzymuje zlecenie na wydrukowanie reklamy propagującej treści w sposób oczywisty sprzeczne z zasadami jego wiary. Natomiast, jeśli mamy do czynienia z rzemieślnikami, którzy wykonują zwykłe czynności techniczne, to (…) nie ma tutaj pola do rozważań, jeśli chodzi o konflikt sumienia między wykonywaną usługą a światopoglądem” – zaznaczył Ryński.

– „To historyczne zwycięstwo równości. Decyzja Sądu Najwyższego potwierdza, że art. 138 Kodeksu wykroczeń, zakazujący nieuzasadnionej odmowy świadczenia usługi chroni również przed przypadkami dyskryminowania osób z uwagi na orientację seksualną czy tożsamość płciową” – tak decyzję SN skomentowała Kampania Przeciw Homofobii.

A co na to Ziobro? Wygłosił kuriozalny komentarz: – „Sąd Najwyższy stanął po stronie przemocy państwa w służbie ideologii aktywistów homoseksualnych”. Zapowiedział złożenie wniosku do… Trybunału Konstytucyjnego, który – według Ziobry – powinien zmienić orzeczenie. – „Jeśli się tak nie stanie, będę dążył do wyeliminowania przepisu, który stał się podstawą wydania wyroku” – stwierdził. I kto tu mówi o przemocy państwa?

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JanbartSobie-panMaciek123454321Rozbawiony Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rozbawiony
Rozbawiony

A gdyby odmówił wydrukowania plakatów powikłańców z ONR-u, lub Młodzieży Wszechpolskiej, SN też by podtrzymał wyrok? Np. „Polska dla Polaków”, albo „Polska rasa – biała rasa” : )
Strzał w stopę, czyli w tej rozgrywce 1::0 dla Ziobro : )

Maciek123454321
Maciek123454321

Humor ci dopisuje, co, trollu? No to ja ci go popsuję, i odejmę ci jeden punkt, i za chwilę już nie będziesz taki rozbawiony. Widać nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Drukarz miał wykonać LOGO LGBT. Natomiast ty, w swej bezbrzeżnej durnocie zacytowałeś HASŁA. Jeżeli nie czaisz różnicy między „LOGO” a „HASŁA”, jesteś durniem albo pisowcem, a zapewne jednym i drugim.

Sobie-pan
Sobie-pan

Macku, oni WSZYSCY w PiS-uarze charakteryzuja sie tym, ze sa tepi jak morda traktora

Rozbawiony
Rozbawiony

Acha…. Czyli jak do drukarza, zwolennika KOD-u, przyjdą chłopcy z ONR i zamówią plakat z logo swojej organizacji, to wg takich pajacyków jak Ty, ma on obowiązek przyjąć takie zlecenie? Na podstawie absurdalnego, nie przystającego do rzeczywistości paragrafu KW, stworzonego za czasów Edwarda Gierka, gdy władza ludowa walczyła ze spekulantami : )
A gdzie prawo drukarza do podejmowania decyzji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej?
Ty chłopie jesteś głupszy, niż najgłupszy członek Młodzieży Wszechpolskiej : )

Jan
Jan

Logo nsdap też by musiał wydrukować? bez haseł oczywiście – sarkazm

bart
bart

Ja do trolla Rozbawionego mam takie pytanie: czy naprawdę jest tak tępy i nie widzi różnicy między rasistowskm hasłem a logo organizacji równościowej? Za to pierwsze teoretycznie jest przepis w Kodeksie Karnym (w pisowskich czasach ten zapis jest martwy, co pewnie kiedyś się na nas zemści).
A Ziobro był, jest i pewnie pozostanie popychadłem Kaczyńskiego. Wielokrotnie upokorzony przez małego ma w tyle czaszki jedną myśl: nie podpaść więcej swojemu żałosnemu uber-szefowi.