Sąd Najwyższy odrzucił sprawę protestów wyborczych komitetu Trzaskowskiego

Sąd Najwyższy odrzucił sprawę protestów wyborczych komitetu Trzaskowskiego

Rzecznik SN Stępkowski poinformował wczoraj o odrzuceniu skarg Trzaskowskiego. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zajęła się tego dnia rozpatrzeniem części protestów zgłoszonych po wyborach prezydenckich.

 

Na tę chwilę rozpoznano 5066 wniosków z 5800 łącznie (65 rozpatrzono pozytywnie) – kilkadziesiąt uznanych protestów nie miało jednak wpływu na wynik głosowania. Wśród odrzuconych nieuznanych wniosków był ten o odwołanie wyników wyborów prezydenckich złożony przez komitet Trzaskowskiego.

Stronnicy kandydata opozycji wskazywali na nierówność wyborów prezydenckich. Chodziło głównie o propagandę sączoną z programów mediów publicznych, które faworyzowały prezydenta Andrzeja Dudę i krytykowały jego kontrkandydatów. Również termin przeprowadzenia tego głosowania budził spore kontrowersje. Kolejnym elementem skrytykowanym przez komitet Koalicji Obywatelskiej było „naruszanie prawidłowego postępowania przez organy administracji rządowej i także wspieranie przez te organy rządowe jednego z kandydatów”.

 

Ostatnim wątkiem przedstawionego przez komitet Trzaskowskiego wniosku był problem z przeprowadzeniem wyborów poza granicami Rzeczpospolitej – członkowie Polonii uskarżali się na to, że ich materiały wyborcze nie przyszły na czas.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Przedstawione przez sztab KO argumenty nie przekonały Sądu Najwyższego. Członkowie organu odrzucili je ze względu na to, że rzekomo wykraczały poza ustawowo określony przedmiot i granice wyznaczone przez Kodeks wyborczy. Przedstawiciele organu uzasadniali tę decyzję również tym, iż tezy komitetu nie zostały udowodnione w przedstawionej przez sztabowców dokumentacji.

/nt/

Źródło: natemat.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AndrzejMarekZwinkaJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Było do przewidzenia, że protest nie zostanie uznany.

Z twittera: „Jak Ci ludzie ksztaltuja swoj swiatopoglad, pod kioskiem czy sklepem?”. Światopogląd kształtuje im pleban z ambony. Głosują tak, jak pleban każe, bo „telewizja i gazety kłamią, a ksiądz zawsze prawdę mówi”. A poza tym w wielu miejscowościach, zwłaszcza małych, TVP jest jedyną dostępną telewizją. Jeśli zaś chodzi o prasę to jest dość droga i wiele osób po prostu przestało ją kupować, żeby zaoszczędzić. Korzystają pewnie z internetu, ale tu znów pewnie tylko z portali pisowskich i kościelnych.

Zwinka
Zwinka

Czyli kilka tysięcy protestów ( w tym mój, a swoje w kolejce na poczcie odstałam) wyrzucono po prostu do kosza.
Uwaga, będę się wyrażać.
PiS ustami założyciela Placówki Ordo Iuris w Polsce, Aleksandra Stępkowskiego, powiedział 10 milionom Polaków: a teraz pocałujcie nas wszyscy w dupę.

Marek
Marek

Powiedział o wiele więcej. Powiedział możecie nam skoczyć, my władzy nie oddamy. Powiedział mamy ******** na konstytucyjne wartości, bo dla nas wybory to tylko dzień głosowania. Co się dzieje w kampanii wyborczej nie ma znaczenia bo to „wykracza poza ustawowy zakres kodeksu wyborczego”. Można np. było na początku drugiej tury aresztować Rafała Trzaskowskiego na podstawie sfabrykowanych zarzutów, pięć minut przed ciszą wyborczą zarzuty wycofać i zwolnić,i to byłoby właściwe bo sądu pis nie interesuje kampania wyborcza a tylko by liczba wykrytych sfałszowanych głosów była mniejsza od różnicy między „kandydatami” bo tylko to „ma wpływ na wynik wyborczy”. I dodatkowa ciekawostka,… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Dlatego wyraziłam to skrótowym „a teraz pocałujcie nas wszyscy w dupę”, ponieważ prawidłowo oddaje stosunek PiS do 10 mln Obywateli polskiego państwa. A na ogół niespotykanie spokojny ze mnie człowiek.

Andrzej
Andrzej

Po sędziach można spodziewać się wszystkiego.To,że nie słuchają radia,nie oglądają tvpis i nie czytają gazet to pestka.sędziowie SN nie mają wiedzy na poziomie gimnazjum,potrafią kazać udawadniać,że grawitacja i elektromagnetyzm są siłami przyrody.