Sąd Najwyższy wysłał kolejne pytania do unijnego Trybunału

Kolejny protest PiS oddalony - w Koszalinie, gdzie wybory wygrał Stanisław Gawłowski, nie będzie powtórnego liczenia głosów

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski poinformował, że pytania do TSUE dotyczą nowej Krajowej Rady Sądownictwa. – „Sąd Najwyższy zastanawia się, czy sposób powoływania sędziów do KRS jest zgodny z polską Konstytucją i standardami europejskimi. Problem polega m.in. na tym, że TK dwukrotnie wypowiadając się w tej sprawie, raz orzekł, że sędziów-członków KRS wybierać powinni sędziowie, za drugim razem TK uznał, że tryb przewidziany obecnie w ustawie – czyli, że sędziów KRS wskazuje parlament – jest zgodny z Konstytucją. Wobec tej rozbieżności Sąd Najwyższy pyta TSUE, jaki jest standard europejski w tej sprawie i czy można obecną sytuację pogodzić z tym standardem” – powiedział Laskowski.

Sędzia Laskowski stwierdził, że drugie pytanie jest konsekwencją pierwszego. – „Kiedy TSUE orzeknie, że nie jest to zgodne ze standardem, to wtedy powstaje pytanie, jaki jest status sędziów wskazanych przez nową KRS wyłonioną w taki, a nie w inny sposób. To jest pytanie, czy są to sędziowie prawidłowo powołani na swoje stanowiska. Jeśli dojdzie do uznania przez TSUE, że KRS jest powołana w sposób nieprawidłowy, to będzie trzeba się zastanawiać nad szerszymi konsekwencjami” – zauważył.

Sąd Najwyższy poprosił unijny Trybunał o zastosowanie trybu przyspieszonego w tej sprawie.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AndrzejCastamirMaciek123454321PiJar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Tak to jest, gdy na czele przejmowanych instytucji (teraz już ich atrap), jak TK, stawia się ludzi z deficytem umysłowym, ale posłusznych. Towarzyszka Przyłębska wykonując posłusznie polecenia politycznych zwierzchników, oczywiście nie zadbała o szczegóły, to teraz są tego konsekwencje. Niedługo pisowskim bolszewikom pozostanie tylko naga siła jako sposób sprawowania władzy. Ciekawe czy i kiedy zdecydują się jej użyć.

Castamir
Castamir

Po to właśnie utworzyli Wojska Ochrony Terytorialnej. Według starych wojskowych formacja ta jest bezużyteczna na wojnie, lub nawet przeciw „zielonym ludzikom”, za to wyposażona i trenowana do walki z protestami nieuzbrojonych obywateli.

Andrzej
Andrzej

W odwodzie rezerwowy Macierewicz ze swoją gwardią.

Maciek123454321
Maciek123454321

Nieznajomość i lekceważenie prawa pp.Przyłębsko, Ziobro, Muszyński, Piebiaku, Johannie tudzież pozostała Ignorancjo dojnozmianowa – teraz obraca się przeciwko wam!!!! Zadarliście z absolutnymi orłami prawniczymi i teraz chodzi tylko o to, żeby TSUE stanął na wysokości zadania i wydał orzeczenie jak najszybciej. Sędziowie tudzież KE zdają sobie sprawę doskonale, że w ich rękach jest „być albo nie być” polskiej demokracji, jak również ‚być albo nie być” spójności Unii Europejskiej, stąd jest to nie tylko sprawa polska, ale ogólnoeuropejska.