Sąd nie zgodził się na dalszy areszt dla Nowaka. Tusk staje w jego obronie

Sławomir Nowak i jego zegarek solą w oku prokuratury Ziobry

Prokurator Jan Drelewski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie złożył wniosek o przedłużenie aresztu tymczasowego dla byłego polityka PO Sławomira Nowaka.

„Jego zdaniem, dalsza izolacja podejrzanego jest konieczna nie tylko ze względu na grożącą mu surową karę do 15 lat pozbawienia wolności, ale także z uwagi na obawę matactwa procesowego. Dodatkowo, w sprawie zachodzi konieczność przesłuchania dodatkowych świadków i przeprowadzenia dowodów, na które Nowak mógłby próbować wpływać będąc na wolności” – podali dziennikarze RMF FM.

 

Na przedłużenie aresztu nie zgodził się Sąd Okręgowy w Warszawie.  Zastosowano za to wobec Nowaka poręczenie majątkowe, nadzór oraz zakaz wyjazdu z Polski.

Prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu i zapowiada złożenie odwołania twierdząc, że „decyzja sądu stwarza bardzo duże zagrożenie dla prawidłowego biegu postępowania przede wszystkim poprzez stworzenie podejrzanemu możliwości ucieczki z kraju, a także umożliwienie mu mataczenia”.

Już wcześniej SO w Warszawie nie uwzględnił wniosku o przedłużenie aresztu dla domniemanego wspólnika Nowaka, czyli Łukasza Z.

W piątek, w wywiadzie dla TVN 24, w obronie Nowaka stanął premier Donald Tusk. Nazwał on Nowaka „ofiarą” wykorzystywania prokuratury w celach politycznych.

 

„Mówię o tym dlatego, że mija już 9 miesięcy, jak siedzi w areszcie. Nie oceniam merytorycznie działań prokuratury i sądu, nie mam wiedzy, ale wydaje mi się, że zasługuje na sprawiedliwy proces przed niezależnym sądem. A to, co słychać, to słychać przede wszystkim spekulacje i plotki, że przetrzymywany jest w areszcie po to, by złamać go i zmusić do składania jakichś politycznych zeznań. Chcę wyraźnie podkreślić, że to czyni z niego de facto więźnia politycznego” – ocenił.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Sławomir Nowak pełnił funkcję posła na Sejm IV, V , VI oraz VII kadencji z ramienia PO. Był też ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Nowak jest podejrzewany przez prokuraturę o przestępstwa korupcyjne.

/nt/

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
12 kwietnia 2021 12:58

Jest coś takiego jak wymiana szpiegów, jeńców wojennych, może warto zapoczątkować wymianę aresztantów? Jeśli aresztuje się podejrzanych o przestępstwa korupcyjne, to PO świetnie się nadaje do takiej wymiany na SN. PO to oczywiście żadna Platforma Obywatelska, teraz PO to Pan Obajtek lub Prezes Orlenu. Przyjąłem taką konwencję i z przyjemnością czytam złorzeczenia pisowców na PO.

Marek
Marek
12 kwietnia 2021 14:15

Oto jeden z ważniejszych problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Człowiek przesiedział w areszcie 9 miesięcy (dodajmy, że niewinny) a prokuratura nadal uważa, że mógłby mataczyć. Czyli przez 9 miesięcy prokuratura nie zrobiła w zasadzie nic, nie zebrała krytycznych zeznań, dokumentów czy dowodów, tych w których faktycznie można by manipulować.
I tak Nowak ma szczęście. Rekordzista w Polsce siedział 12 lat w areszcie tymczasowym, po czym prokuratura umorzyła śledztwo. Sprawa nawet nie trafiła przed sąd. 12 lat siedział bez wyroku. Sprawa Komendy przy tym to niestety pikuś. On mógł przynajmniej walczyć i domagać się ponownego sądu, a siedzieć 12 lat w zawieszeniu bo prokuratura „prowadzi czynności”. Nie wiadomo jakie, bo tajne, nie wiadomo kiedy się skończą, bo tajne, nei wiadomo czy w ogóle coś robią bo, tajne.
Pis natomiast zamierza rozwijać taki wariant. Karać ludzi bez sądu. I nadal jacyś debile znajdą się by ich bronić? Serio?

Jacek Doliński
Jacek Doliński
12 kwietnia 2021 14:15

Nieodparcie nasuwa mi się skojarzenie ze sprawą ówczesnego posła (obecnie senatora) PO Stanisława Gawłowskiego, który został aresztowany w kwietniu 2018 r. za, jak grzmiała PiSia propaganda z kur.wizją na czele, udział w wielkiej, melioracyjnej aferze korupcyjnej w woj. zachodniopomorskim. Miał więcej szczęścia od Nowaka, bo odsiedział tylko 3 miesiące, po czym sąd zwolnił go z aresztu. Mija właśnie 3. rocznica jego aresztowania, a o procesie coś nie słychać. I PiSia propaganda też zapomniała o sprawie. Najwidoczniej udział Gawłowskiego w aferze był jedynie kreatywnym wkładem w śledztwo ziobrokratury. I, jak ćwierkają wróble na dachu, opierał się na zeznaniach jednego z obwinionych, któremu za wrobienie Gawłowskiego obiecano bezkarność.
Czy tak samo będzie ze Sławomirem Nowakiem?

Jantar
Jantar
12 kwietnia 2021 16:48

No przecież czytam w dzisiejszej prasie, że prokuratura aresztowała przyjaciela Nowaka, któremu postawiła zarzuty i który ma status podejrzanego w sprawie, ale jednocześnie dostał status świadka przeciwko Nowakowi i jest głównym świadkiem oskarżenia Nowaka. Oczywiście prokuratura twierdzi, że sam zainteresowany złożył odpowiednie zeznania i oskarżył Nowaka, a teraz Nowak będzie mógł wpływać na to, co zezna przed sądem podczas przyszłej rozprawy. I tym prokuratura argumentuje, że Nowak powinien siedzieć w areszcie, a złożyli o przedłużenie aresztu na pół roku.

druh Marek
druh Marek
12 kwietnia 2021 17:32

„Sąd sądem ,ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie” -powiedziała w „Samych swoich ” babcia Pawlakowa. To zapamiętali: Ziobro ze Święczkowskim i trzymali Sł. Nowaka wbrew Sądowi Okręgowemu w Warszawie – jak Putin lub Łukaszenko swoich ” Wrogów ludu”. Na szczęście jesteśmy w Polsce ,która jest członkiem UE i ma jeszcze dzielnych ,prawych sędziów. ! Cześć i chwała sędziom niezłomnym! Lex super omnia !

Greg
Greg
14 kwietnia 2021 06:53

Wmawianie przez Zero, że S.Nowak to jakiś szef grupy przestępczej – nie, no, proszę… Śmieszni by byli ci pisowcy, gdyby nie to, że ich działania powodują ludzkie tragedie.