Sąd uchylił decyzję pisowskiego wojewody ws. zgromadzeń cyklicznych na pl. Solidarności w Gdańsku

Sąd uchylił decyzję pisowskiego wojewody ws. zgromadzeń cyklicznych na pl. Solidarności w Gdańsku

Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił decyzję wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, który w marcu przyznał na trzy lata „Solidarności” Stoczni Gdańskiej prawo do organizacji cyklicznych zgromadzeń na pl. Solidarności w dniach 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada. O decyzji sądu poinformowała na Twitterze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– „Prawo do pokojowego zgromadzenia jest nie tylko jednym z praw wolnościowych przysługujących jednostce w demokratycznym państwie prawa, ale należy do tych praw, które uznawane są za warunek istnienia demokratycznego społeczeństwa” – czytamy w uzasadnieniu decyzji sądu. Według sądu, wojewoda „w sposób niewystarczający zadbał w postępowaniu administracyjnym o przesłanki określone w ustawie Prawo o zgromadzeniach”. – „W szczególności brak jakichkolwiek obiektywnych dowodów wskazujących na uprzednie organizowanie zgromadzeń we wskazanych terminach i miejscach przez Organizację Międzyzakładową NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej, zdaniem Sądu, takiej wnikliwej i kompleksowej oceny wniosku złożonego przez w/w Organizację zabrakło” – napisano w sądowym uzasadnieniu.

Przypomnijmy, że wniosek do wojewody pomorskiego złożył wiceprzewodniczący stoczniowej „S” i radny PiS Karol Guzikiewicz. Dariusz Drelich wyraził zgodę na zgromadzenia cykliczne m.in. 4 czerwca przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Odwołanie w tej sprawie złożyło Europejskie Centrum Solidarności, a miało ono m.in. związek z planowanymi na 4 czerwca br. na pl. Solidarności obchodami 30. rocznicy wyborów z 1989 r. O zmianę decyzji apelowała do Drelicha także prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz i Rzecznik Praw Obywatelskich.

bt

Źródło: dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JabisGrzegorzantyuzurpatorAnda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anda
Anda

Ufff, nieliczne jasne momenty w tych czarnych czasach.

antyuzurpator
antyuzurpator

Skoro sąd orzekł, że drelich wydał zgodę ignorując przesłanki (a właściwie ich brak) i wbrew dowodom świadczącym, że żadnych zgromadzeń wcześniej tzw. „solidarność” nie organizowała (albo jak kto woli mimo braku wymaganych dowodów na wcześniejsze organizowanie), pisowski wojewoda powinien mieć z automatu sprawę o przekroczenie uprawnień.

Grzegorz
Grzegorz

I znowu PiS (obecną solidarność) dostali po łapskach.

Jabis
Jabis

Ta kacza WOJEWODA … wpadka za wpadką. Zaczęło się od WOJSKA DO ZBIERANIA LIŚCI i … trwa.