Sąd uchylił zakaz organizacji marszu narodowców we Wrocławiu

Sąd uchylił zakaz organizacji marszu narodowców we Wrocławiu

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uwzględnił odwołanie narodowców i uchylił decyzję prezydenta miasta o zakazie marszu 11 listopada. – „Sąd badając przesłanki, które w swojej decyzji podał prezydent Wrocławia ocenił, że nie są to przesłanki, które są wskazane w Ustawie o zgromadzeniach. Prawo do zgromadzeń jest wartością chronioną konstytucyjnie” – powiedział rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu Marek Poteralski.

Sędzia Poteralski dodał, że taką przesłanką nie może być uprzednia karalność organizatora, czyli Piotra Rybaka. – „Osoba ta nie została bowiem pozbawiona praw publicznych, a w związku z tym ma prawo do organizacji zgromadzeń” – stwierdził.

Orzeczenie jest nieprawomocne – przysługuje od niego odwołanie do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Władze miasta już zapowiedziały, że je złożą.

Przypomnijmy, wczoraj prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zakazał planowanego na 11 listopada marszu organizowanego przez narodowców, w tym byłego księdza Jacka Międlara oraz Piotr Rybaka, który został prawomocnie skazany za spalenie w 2015 r. na wrocławskim rynku kukły symbolizującej Żyda. Dutkiewicz powoływał się na policyjną opinię, z której wynika, że istnieje zagrożenie bezpieczeństwa związane z marszem narodowców.

bt

Źródło: tvn24.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o