Sąd w Gliwicach uznał, że nakaz noszenia maseczek jest niezgodny z prawem

Syn Krauzego nie trafi do aresztu. Sędzia, która o tym zdecydowała, jest zastraszana

Od soboty w całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Policja na Śląsku szczególnie aktywnie wzięła się za walkę z osobami, które lekceważą ten odgórny nakaz wystosowany przez Radę Ministrów RP. Funkcjonariusze tylko od poniedziałku wystawili 1 140 mandaty i dali 365 pouczeń.

 

102 osoby odmówiły jednak przyjęcia mandatów i teraz zyskały potężnego sojusznika. Jest nim Sąd Rejonowy w Gliwicach, który rozpatrzył sprawę mężczyzny, który jeszcze w kwietniu nie zgodził się z decyzją o ukaraniu go przez policję mandatem.

SR uznał, że nakaz noszenia maseczek jest (UWAGA!) niezgodny z prawem! Równocześnie uchylił prawomocnie nałożony mandat na mieszkańca Śląska.

Sąd, analizując przepisy, stwierdził, że mieszkaniec Gliwic został ukarany na podstawie wydanego 19 kwietnia rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, a także w środkach transportu publicznego. Sąd zauważył jednak, że przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych z dnia 5 grudnia 2008 r., na mocy której wprowadzono nakaz, nie zawierały ‘delegacji ustawowej, która pozwalałaby wprowadzić w drodze rozporządzenia powszechny obowiązek zakrywania ust’” – poinformował serwis internetowy dziennika „Gazeta Wyborcza”.

 

Sąd ocenił, że nosić maseczki powinny więc obowiązkowo tylko osoby chore. „Abstrahując zatem nawet od zgodności z Konstytucją rozwiązania przyjętego w ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych, które pozwalają na szerokie ograniczenie praw i wolności obywateli (w tym przyznanych i gwarantowanych Konstytucją) w drodze de facto rozporządzenia wykonawczego bez jednoczesnego wypełnienia konstytucyjnych warunków do takiego zabiegu, należy wskazać, że przepis porządkowy (nakaz zasłaniania nosa i ust) zawarty w rozporządzeniu powołanym wyżej nie został wydany na podstawie ustawy” – podał gliwicki SR.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Wyrok SR jest dużym prezentem dla wszelkiej maści fanów teorii spiskowych, którzy nie chcą nosić maseczek. Jest też potężnym ciosem wymierzonym w policjantów. Funkcjonariusze będą mieli teraz duże opory przed wystawianiem mandatów…

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
tojaLeszekSuszupawełPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ireneusz
Ireneusz

a tępe pały i tak swoje , bo rozkaz dostali

andrzej
andrzej

Tępe pały to oczywiście przeciwnicy noszenie maseczek.

Kundzia
Kundzia

Już ziobro się postara aby ten sędzia trafił na dyscyplinarkę bo jak on mógł wydać taki wyrok. Czyżby kolejny sędzia do odstrzału?

Justyna
Justyna

Niestety ludzie cały czas nie rozumieją, tego że mogą być chorzy i zarażać, nie mając jeszcze objawów….

Piotr
Piotr

A wytłumacz mi proszę co to znaczy bez objawów chory, to znaczy że mam grype albo się przeziębiłem, dlatego że nie mam objawów ale jest sezon grypowy to z automatu jestem chory?

paweł
paweł

Widzisz Piotr, większość ludzi nie rozumie, że testy to oszustwo i w ten sposób ze strachu będą zaraz linczować tych co chodzą bez masek. Brak wiedzy, nieograniczona kasa na media i pranie mózgów od 7 miesięcy robi swoje… Oczywiście tak się rząd troszczy o twoje zdrowie, że pod groźbą kary nakazuje sobie szkodzić, karząc zdrowym ludziom nosić szmaty – złamanie art. 160,190 i 191 kk. Czy kiedykolwiek rząd troszczył się o czyjeś zdrowie w ponad 190 państwach naraz w jednym czasie i wszędzie tak samo? Nikt nie powie w mediach głównego ścieku, że zakażenie to nie jest choroba i nie… Czytaj więcej »

Suszu
Suszu

Japy konie

Leszek
Leszek

Fanów teorii spiskowych? co za debil to pisał? Korzystanie z prawa i wolności nazywasz teorią spiskową??

toja
toja

zauważ że na róznych stronach róznych wydawców gazet (np gw, fakt) a także na portalach z newsami jest napisane to samo! nawet tytuły artykułu są zbieżne !!!