Sąd w Rzeszowie: „W praktyce władza polityczna może usuwać sędziów”

3 tygodnie temu został sędzią, a już Ziobro mianował go prezesem jednego z sądów

– „Po serii nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sadów powszechnych, jak i innych przepisów, Minister Sprawiedliwości, który jednocześnie jest Prokuratorem Generalnym, zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, co może rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów” – napisała sędzia Bożena Przysada z rzeszowskiego Sądu Okręgowego. To jej odpowiedź na zapytanie hiszpańskiego Centralnego Sądu Śledczego, dotyczące niezawisłości sędziów i niezależności sądów w Polsce po pisowskiej „reformie”. Sędzia Przysada zaznaczyła, że obecnie sędziowie utracili wpływ na powoływanie i odwoływanie prezesów oraz wiceprezesów sądu, których powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości.

Podkreśliła, że zgodnie z art. 180 Konstytucji sędziowie są nieusuwalni, tymczasem PiS złamał tę zasadę, uchwalając ustawę o SN. – „W praktyce władza polityczna może usuwać sędziów, zmieniając przepisy regulujące przechodzenie w stan spoczynku, czego przykładem jest obniżenie wieku emerytalnego w nowej ustawie o Sądzie Najwyższym” – czytamy w piśmie przesłanym do Hiszpanii.

Sędzia Przysada poinformowała również o wprowadzonym przez PiS losowym przydzielaniu spraw do orzekania. – „Przydział spraw sędziom odbywał się do niedawna w sposób prosty, transparentny, zawierał element losowy (kolejność wpływu spraw i lista alfabetyczna sędziów) i był łatwo weryfikowalny. Został on zastąpiony systemem informatycznym, którego administratorem jest Minister Sprawiedliwości. Algorytm tego sytemu nie został sędziom udostępniony do wiadomości” – napisała sędzia.

Odpowiedziała także na pytanie dotyczące postępowań dyscyplinarnych. – „W nowym postępowaniu dyscyplinarnym sędziowie mają w niektórych aspektach mniej praw niż oskarżeni w postępowaniu karnym. I tak, inaczej niż w postępowaniu karnym, postępowanie dyscyplinarne może być prowadzone także podczas usprawiedliwionej nieobecności sędziego, zaś sąd II instancji może ukarać sędziego uniewinnionego przez sąd I instancji, co nie jest możliwe w procesie karnym” – stwierdziła sędzia Przysada.

„Pani sędzia stanęła na stanowisku, że sędziowie w większości są osobami niezawisłymi. Nie można jednak zbyć milczeniem okoliczności, które od dłuższego czasu budzą niepokój nie tylko środowiska sędziowskiego. A te okoliczności oraz wątpliwości dotyczą przestrzegania w Polsce zasady trójpodziału władzy” – podsumował w rozmowie z onet.pl rzecznik rzeszowskiego Sądu Okręgowego Tomasz Mucha.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
RafałRyszard Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ryszard
Ryszard

No pięknie, że w Rzeszowie, stolicy pisowskiego matecznika, są tacy sędziowie i takie sądy. Duch w narodzie nie ginie!

Rafał
Rafał

Tak jest! Sędziowie są niezawiśli. Ale do czasu. Nie będą pić z PiSuaru, to zawisną.