Sąd: zatrzymanie b. szefa SKW gen. Pytla w grudniu 2017 r. bezzasadne

Sąd: zatrzymanie b. szefa SKW gen. Pytla w grudniu 2017 r. bezzasadne

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał, że były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotr Pytel nie powinien zostać zatrzymany. Doszło do tego w grudniu 2017 r. – „O godzinie 7.30 podjechała pod nasz dom Żandarmeria Wojskowa, panowie zostali wpuszczeni do domu, poinformowali męża, że zostaje zatrzymany w związku z koniecznością doprowadzenia do prokuratury na 48 godzin z możliwością przedłużenia do 72 godzin” – tak w TVN24 opisywała ten moment jego żona Dorota. Sprawa odbiła się głośnym echem, o czym pisaliśmy w artykule „Donald Tusk wspiera zatrzymanego gen. Piotra Pytla”.

Adwokat Piotra Pytla mec. Antoni Kania-Sieniawski Kania-Sieniawski powiedział, że postanowienie sądu jest ostateczne. „W tej sytuacji mamy prawo domagać się odszkodowania, wystąpić przeciw prokuratorowi, który przekroczył swoje uprawnienia i nadużył swoich kompetencji” – stwierdził, dodając, że zastanowi się z klientem nad dalszymi krokami prawnymi.

Warszawska prokuratura zarzuca byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Januszowi Noskowi i jego następcy gen. Piotrowi Pytlowi „przekroczenie uprawnień wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów”. Według ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza mieli oni współpracować z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. – „Odmówiłem składania zeznań, trudno się odnosić do tak absurdalnych kwestii” – skomentował gen. Pytel.

A były szef MON w rządzie PO-PSL Tomasz Siemoniak tak na Twitterze podsumował decyzję sądu o bezzasadnym zatrzymaniu generała Pytla: – „Kolejne bezprawie na koncie Macierewicza i PiS. Bezwzględny w niszczeniu uczciwych ludzi i wykorzystywaniu władzy. Kompletnie bez zasad. Aktualny wiceprezes PiS”.

bt

Źródło: tvn24.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o