Sąd zdecydował, że blokujący Wawel nie zostaną ukarani

Sąd zdecydował, że blokujący Wawel nie zostaną ukarani

Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że należy umorzyć postępowania wobec siedmiu osób, które 18 grudnia 2016 r. blokowały wjazd na Wawel Jarosławowi Kaczyńskiemu i innym politykom PiS. To oznacza, że cofnięte zostały wyroki nakazowe wydane przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia, który ukarał pięć osób grzywnami w wysokości 300 zł, a pozostałe dwie – w wysokości 400 i 500 zł.

W uzasadnieniu swojej decyzji krakowski Sąd Okręgowy napisał, że w myśl Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy czyn nie zawiera znamion wykroczenia, albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia. – „Podstawowym warunkiem zastosowania któregokolwiek przepisu z kodeksu wykroczeń jest wskazanie społecznej szkodliwości czynu zabronionego przez ustawę. W przypadku zaś legalnej realizacji konstytucyjnego prawa do zgromadzenia publicznego szkodliwości społecznej takiemu czynowi nie można przypisać” – czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem sądu, zgromadzenie nie naruszyło zasad określonych w ustawie o zgromadzeniach, w związku z tym nie zostało rozwiązane i jako takie do końca pozostało zgromadzeniem legalnym. Miało spokojny charakter, uczestnicy wykonywali polecenia policjantów, jedynie sporadycznie osoby blokujące stawiały opór bierny.

18 grudnia ubiegłego roku kilkadziesiąt osób próbowało zablokować wjazd Jarosława Kaczyńskiego PiS na Wawel. Kilkanaście osób usiadło na podjeździe, potem niektórzy z nich się położyli; zostali usunięci siłą przez policjantów. Protestujący przeciwko upartyjnieniu Wawelu blokowali także wyjazd z Wawelu pisowskich samochodów. W kierunku pierwszego z aut rzucono jajka. Na murze otaczającym Wawel wyświetlano hasła: „Idź pan do diabła”, „Mamy smoka i nie zawahamy się go użyć”.
(Źródło: rmf fm)

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
bartZwinkajurek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jurek
jurek

Uff! Dzięki temu wyrokowi sądu wolność wygrała, a przegrała pycha. WJEŻDŻAL na Wawel gubernator Frank i nikt po nim, aż do czasów d.zmiany. Brawa dla krakowian za determinację, odwagę i poczucie humoru.

Zwinka
Zwinka

Za to ukarani zostaną sędziowie.

bart
bart

Jeszcze jest nadzieja, skoro zapadają takie wyroki.
Fascynuje mnie, że wyborcy pis zdają się nie rozumieć, że przez „reformy” tej partii miecz niesprawiedliwości może spaść na każdego. Załóżmy, że to na samochód pisowca wpadnie swoim BMW maciarewicz. Zgruchotany sąd skaże szaraczka. I co, podczas wydawania wyroku będzie płakał i wołał „Ale jak to? Przecież ja głosowałem na pis?”. Czy ci kretyni sądzą, że łajdackie wyroki będą zapadać tylko na nie-pisowców???