Sądy w rękach PiS. Szary obywatel nie będzie miał szans.

Resort Ziobry cofnął delegację sędziemu, który domagał się ujawnienia list poparcia do neoKRS

Wczoraj komisja sejmowa pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza przyjęła projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej. Oczywiście, uwzględniono siedem poprawek, uzgodnionych przez PiS z prezydentem Dudą i można powiedzieć tylko jedno. Cel został osiągnięty, a KRS wreszcie będzie całkowicie w rękach PiS.

Jedną ze zmian jest propozycja, by sędziów mogli wybierać prokuratorzy, czyli faktycznie wybór ten będzie należał do Zbigniewa Ziobry. W tym momencie władza ministra staje się wręcz nieograniczona. Jest on już prokuratorem generalnym. Jest osobą, która wybiera prezesów i wiceprezesów sądów. Zgodnie z nowymi uprawnieniami „ustawia” sądy po swojemu, obsadzając je swoimi ludźmi. Prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu została żona prokuratora Święczkowskiego, kolegi pana Ziobry, polityka PiS. Akurat na dwa dni przed rozprawą odwoławczą w sprawie śmierci ojca pana ministra. wymieniono trzech prezesów sądów w Krakowie. Nie chcę niczego sugerować, ale czy to przypadek czy też świadome działanie, by wynik tej rozprawy wreszcie był korzystny dla rodziny Ziobrów?

Zgodnie z propozycją prezydenta, kandydatów do KRS może zgłaszać co najmniej 25 sędziów. W Ministerstwie Sprawiedliwości oddelegowanych jest 162 sędziów. Będą oni mogli wybrać spośród siebie aż 6 kandydatów do KRS, co daje gwarancję, że ostatecznie w krajowej radzie znajdą się sędziowie wskazani przez PiS, a to z kolei całkowicie uzależni politycznie tę instytucję od polityków rządzącej partii.

Jest to niezgodne z konstytucją. Jest ewidentnym łamaniem praw obywatelskich. W kampanii wyborczej PiS obiecywało reformę sądownictwa, ale nie wspomniało, że będzie ona polegała przede wszystkim na upolitycznieniu. W tej sytuacji zwykły, szary obywatel nie będzie miał szans, gdy będzie sądził się z członkiem PiS, przyjacielem polityka tej partii czy kimś z jego rodziny. Wiadomo, kto wygra…

Tamara Olszewska

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PiJarZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Teraz czas na następny krok – zniszczenie opozycji poprzez całą serię procesów politycznych. Oczywiście pod kryminalnymi zarzutami i „w interesie zwykłego człowieka”. Zaś biorąc pod uwagę ambicje towarzysza Ziobry i instrumenty, jakie dostał do ręki, to chyba sam towarzysz Prezes może się już zacząć obawiać o swoją władzę.

Zwinka
Zwinka

Drogi PiJarze, ale są też dobre wiadomości. Pan Jaki obiecał Polakom budowę najpiękniejszych i najnowocześniejszych w Europie ( a może nawet i na świecie, nie pamiętam jak daleko rozwinęła się wyobraźnia w/w) więzień, zdolnych zaspokoić nawet najwybredniejsze gusta.

PiJar
PiJar

Czyżby to miało być budowane już z myślą o przyszłych pensjonariuszach – tych z obecnej ekipy rządowej, włącznie z panem (byle)Jakim? Byłaby to godna podziwu przezorność. No cóż, ta ekipa umie dbać o siebie.