Sankcje wobec Polski coraz bardziej realne

„Wiadomości” TVP powielają fake newsy, atakując UE za rzekomą bezradność ws. koronawirusa

Polska ma czas do końca lutego na zastosowanie się do zaleceń Komisji Europejskiej. Jeśli do tego czasu rząd Polski nie wprowadzi zalecanych przez Komisję zmian, grozi nam wprowadzenie procedur przewidzianych w artykule 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

To ostatni etap procedury kontroli praworządności, który pozwala nałożyć na Polskę sankcje. Za takim właśnie scenariuszem opowiedzieli się właśnie kandydaci na nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Podczas głosowania 6 na 7 kandydatów opowiedziało się za nałożeniem na Polskę sankcji. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się nawet Helga Stevens, która reprezentuje frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której w PE należy PiS.

Karą może być zawieszenie prawa głosu Polski w głosowaniach Rady Europejskiej. Problem polega jednak na tym, że poza takim rozwiązaniem nie ma więcej sprecyzowanych kar w żadnym spisie praw unijnych. Jak pisze „Der Spiegel”, być może dlatego, że UE nie przewidziała sytuacji, w której w jednym z państw członkowskich może nastąpić łamanie demokracji. Procedurę wprowadzenia sankcji wobec Polski władze Unii stosują po raz pierwszy, wcześniejsze próby przeciwko Węgrom, a przedtem Austrii, spełzły na niczym.

W styczniu ub. roku Komisja Europejska wprowadziła wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu wydała opinię krytyczną wobec polskich władz, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie wszystkich wyroków TK i zastosowanie się do nich.

Polski rząd odpowiedział 27 października ub. roku na te zalecenia, oświadczając, że są one niezasadne i nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia. 21 grudnia KE wydała dodatkowe rekomendacje i teraz czeka na odpowiedź polskich władz.
(Źródła: Der Spiegel, wp.pl)

me
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

33
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
23 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
rfgrttZdisekJacekadamamarta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krakus
krakus

Platforma Obywatelska walczy w strukturach unijnych o sankcje na Polskę, uważają że im gorzej Polakom tym lepiej dla nich. Może wyznawcy sekty skupionej wokół nienawiści do Jarosława Kaczyńskiego w to uwierzą, ale nie normalna większość Polaków. W UE idzie zmiana i delegalizacja lewactwa.

Zgredzinka
Zgredzinka

Oby nie, bo wtedy EU się po prostu …. rozleci !!!
I tyle będziemy z tego mieli.

Sławomir
Sławomir

Sankcje powinien ponosić nierząd reżimu i bizantyjski dwór Kimdzonkacza.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Apropos „bizantyjskości”, możesz przypomnieć ile kosztowała europodatników (w tym i nas) nowa siedziba UE w Brukseli ?…

Sławomir
Sławomir

Ile milionów z naszych podatków roztrwonił cielec z Torunia na waciki i witraże ze swoimi podobiznami?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Nie wiem o jakim „cielcu z Torunia” piszesz…

Zdisek
Zdisek

To, że ty nie wiesz kim jest cielec z Torunia nie oznacza że inteligentni ludzie również tego nie wiedzą.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

W takim razie może „inteligentni ludzie” odpowiedzą na postawione przez Sławomira oraz mnie pytania… ?

Jacek
Jacek

Ojca dyrektora.

Leopold
Leopold

Co to jest za fobia z tym lewactwem. Kiedy wreszcie będzie Polska i będą Polacy?

AndrzejK
AndrzejK

To właśnie Kaczyński walczy o to, że im gorzej tym lepiej. TO JEST ZEMSTA NA POLSCE ZA ŚMIERĆ BRATA.
Po co likwidacja Trybunału Konstytucyjnego? Po to żeby zlikwidować hamulce bezpieczeństwa. Po co reforma szkolnictwa? Po to żeby nastał chaos. Po co nadmierne zadłużenie Polski? Po to, żeby siać chaos gdy zostanie przekroczony próg zadłużenia dopuszczalny przez konstytucję. Po co teraz chęć unieważniena wyboru trzech sędziów Trybunału? Po to żeby w Polsce powstał chaos prawny. Jeszcze długo by tak można wymieniać. Nie mam żadnych wątpliwości że to jest ZEMSTA.

Krakuskq
Krakuskq

Do lekarza i to szybko…

Maciek123454321
Maciek123454321

Co to jest lewactwo? Kto to jest lewak? Objaśnij proszę, mnie prostemu.

Zbigniew
Zbigniew

Po pierwsze „nie normalna” pisze sie razem (nienormalna) I zeby byla jasnosc. p krakus anonimek! Jak juz opadnie smog u was i przejzy pan no oczy a moze i pare molekul tlenu dotrze do panskiego muzgu, czy jak to tam nazwac,to to dotrze (moze) do pana ze konflikt to zawsze dwie strony i z regoly prawda lezy posrodku. To tyle!

Renata
Renata

Ortografia się kłania. Zwraca Pan uwaģę przedmówcy a sam popełnia błędy.

krakus1
krakus1

Myślę, że pis ma te sankcje gdzieś. Rząd i pisowscy ważniacy jakoś się obronią i wyżywią, a w przypadku realnego zagrożenia gdzieś uciekną, pewnie na Węgry.
Dla pis im gorzej tym lepiej.

Zgredzinka
Zgredzinka

Akuratnie jeżeli chodzi o kaskę z Unii, to raczej … nie.
I chyba raczej nie ucieknie, ale bez wątpienia się wyżywi (jak mawiał Urban).

AndrzejK
AndrzejK

Jak mam OBNIŻĄ rating to Kaczyński się ucieszy. Im gorzej, tym lepiej. To jest ZEMSTA Kaczyńskiego na Polsce za śmierć brata. Bardzo się spieszy z wprowadzaniem chaosu bo jak się naród zorientuje to mu zabierze zabawki.

Rebeliancik
Rebeliancik

Walka z PiSbolszewią rozegra się tu i teraz. Każdy z nas może przyczynić się do upadku niechcianego PiS na swój sposób. Przedstawiam poniżej mój sposób, który gdyby znalazł naśladowców być może byłby istotnym gwoździem do trumny PiS. Otóż uważam, że skoro mamy trefny budżet (za pewnym młodym ale już klasykiem) tzn cała władza PiSbolszewii jest też trefna:. rząd, TK, Prokuratura, Misiewicze, Rydzyki, Biereckie, Dudy, Szydły,…… Nie zamierzam utrzymywać tej zgrai i dlatego ograniczam moje wydatki o tak ok 30%. Wszystko dlatego, że PiSbolszewia żeruje na naszych podatkach VAT (ok. 280mld zł uzysku rocznie). Gdyby dużo z nas tak postąpiło to… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Albo masz za dużo wolnych środków finansowych, albo skromne potrzeby.
W każdym razie myślę, że w tej kwestii znajdziesz niewielu zwolenników.

AndrzejK
AndrzejK

Gdyby wszyscy nagle zabrali swoje oszczędności z banków to cały system finansowy sypnął by się w trzy dni. Niestety my też byšmy na tym stracili.

Zgredzinka
Zgredzinka

Tak mówiąc szczerze, to w tych niepewnych czasach lepiej trzymać forsę w skarpecie, bo w razie sytuacji kryzysowej i tak z tego systemu bankowego nic nie wyciągniesz.
Przeżyłam już trochę lat i parę razy widziałam, jak ludzie odbijali się od drzwi bankowych, albo ich wkłady były im wypłacane w limitowanej wysokości. Ostatni raz przy aferze Amber Gold.

AndrzejK
AndrzejK

Zgadza się. Ja już prawie nie mam oszczędności. Resztę wydam w tym miesiącu.

Zgredzinka
Zgredzinka

(…) Karą może być zawieszenie prawa głosu Polski w głosowaniach Rady Europejskiej. Problem polega jednak na tym, że poza takim rozwiązaniem nie ma więcej sprecyzowanych kar w żadnym spisie praw unijnych. (….) Jak można tak skonstruować prawo, że jest ono …. nieegzekwowalne ? To przecież tak, jakby go wcale nie było. Skoro są prawa, to muszą być i obowiązki, a jeżeli są obowiązki, to muszą być i sankcje stojące na straży ich wykonalność. W przeciwnym razie, takie przepisy są martwe !!! Cóż z tego, że odbierze się nam prawo głosu, skoro nie wpłynie to automatycznie na wstrzymanie źródła finansowania, co… Czytaj więcej »

mariana131
mariana131

Otoz PiS zostal przez Kaczynskiego uksztaltowany na jego samego wzor i podobienstwo, PiS to jest taki rozdety, zwielokrotniony Kaczynski. I teraz Kaczynski za posrednictwem swego avatara PiSowskiego, zajal sie przeksztalcaniem Polski i Polakow na swoj obraz i podobienstwo.
Sprawia to wrazenie odlotu od rzeczywistosci, takiej jak ja znamy i rozumiemy.
Ale myslac tak popelniamy blad, bo my oceniamy w stosunku do tego co widzimy i rozumiemy, a „zapominamy”, albo nie rozumiemy, ze wypowiedzi publiczne Blaszczaka, Zalewskiej, Wszczykowskiego, Brudzinskiego, Pawlowicz, Piotrowicza i calej reszty sasinow, sellinow, karczewskich, terlikowskich i calej reszty PiSowcow, to niejest opis rzeczywistosci, tylko to jest ksztaltowanie nowej PiSowskiej rzeczywistosci.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Coś w tym jest. Zauważyłem, że pisuary żyją jakby w odrębnym świecie. Nie reagują na nic, nie przyjmują do swojej świadomości tego co się dzieje realnie w efekcie ich posunięć, nie baczą na konsekwencja jakie mogą być z tego tytułu poniesione przez nasz kraj. Taki równoległy świat jak gdyby się utworzył. A może oni są naprawdę z innego wymiaru i przedostawszy się tunelem czasoprzestrzennym żyją tak, jak u siebie wprowadzając tym chaos we wszechświecie? (vide wybory w USA, Węgry itd.) – żartowałem. 😉 Oni są po prostu głupi i zaślepieni. I dlatego należy ich odsunąć od władza w trybie natychmiastowym… Czytaj więcej »

AndrzejK
AndrzejK

Mam prostsze wytłumaczenie o co chodzi Kaczyńskiemu.
To jest ZEMSTA NA POLSCE ZA ŚMIERĆ BRATA.
Najlepiej to widać na reformie szkolnictwa. Po co i dlaczego tak szybko jest wprowadzana? Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?

Sławomir
Sławomir

Snkcje zachodu nałożone na komunę przyspeszyły upadek tamtego reżimu bolszewii, ten reżim bolszewii pisowskiej dzięki sankcjom też szybciej padnie, a naczelna hiena smoleńska pogalopuje do Putina po paszport.

ELŻBIETA
ELŻBIETA

Dzięki sekcie Kaczyńskiego staczamy się w przepaść ale ten mściciel sumienia swego nie zagłuszy a na pewno poniesie za swoje nikczemne czyny bardzo wysoką cenę od swojego (ciągle obrażanego i wyzywanego ) NARODU bo NARÓD WYSTAWI MU RACHUNEK !!!

marta
marta

Dla dobra Polski i Polaków sankcje powinny być, jak najwyższe. Za niszczenie ładu prawnego, demokracji i jej instytucji wysokie kary i wcale nie symboliczne tylko finansowe bądź wyrzucenie z UE za nie wywiązanie się z przyjętych zasad. Wówczas tfu rządzący szybciutko stracili by władzę ponieważ większość Polaków chce być w UE i chce by nasze państwo się w niej liczyło. Teraz jest spychane przez tfu rządzących na margines. Niestety w innym wypadku tfu rządzący nic sobie nie robią z symbolicznych sankcji, stroją piórka i stroszą je ględząc o niezłomności, przywracaniu godności i wstawaniu z kolan.

adama
adama

Sankcje UE do tej pory sie nie udawały, ale PiS nikt nie lubi a Polska jako stabilna demokracja jest dla Europy ważniejsza, niz małe Węgry. Trudno jednak żeby po San Eskobar Waszczykowski mógł poważnie z kimś rozmawiać.

Jacek
Jacek

A po co sankcje? Wystarczy iść im na rękę, gdy będą będą tego chcieli, np. nie spełniają warunków dopłat.

rfgrtt
rfgrtt

Wole wyjść z Unii , być biednym , ale bezpiecznym , gdzie dziecko swobodnie bawi się na dworze .
Gdzie kobiety dostają kwiaty , a nie cios w twarz i w bonusie gwałt .
Nie ma możliwość łączenia kultury arabskiej ( I.slam.u ) , na to się nie zgodzimy !
W Hiszpanii stoją setki tysiące pustych mieszkań po kryzysie , niech tam ich ulokują ( film dostępny an YT )