„Sasinić” prawie zostało Młodzieżowym Słowem Roku. Plebiscyt jednak odwołano

Narodzie drżyj! Mistrz wpadek, Jacek Sasin, organizuje nam igrzyska europejskie

Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku zrezygnowała z wybrania w tym roku najpopularniejszego wśród młodych Polaków słowa. Dlaczego? Stwierdzono, że większość propozycji była wulgarna lub obraźliwa dla określonych grup.

 

Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła w roku 2020 nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć” – uzsadniła w oświadczeniu.

Co ciekawe, kapituła podała, które słowo zdobyło najwięcej głosów w plebiscycie: „Na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone”. Chodzi o słowa „sasin”/”sasinić”.

 

Słowo to oznacza wydawanie bez sensu i nawiązuje do słynnego przeznaczenia 70 milionów złotych na zorganizowanie wyborów, które się nie odbyły.

Kolejne miejsca zajęły między innymi słowa: „Julka” (oznaczające młode liberałki), „wypier***”, „je***” (nawiązanie do haseł skandowanych na protestach) i „***** ***”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska). Z tych powodów kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020” – podsumowała kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

/nt/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafapon
Rafapon
4 grudnia 2020 18:53

Proponuję nowe słowo: KAPITULIĆ.

KKE
KKE
5 grudnia 2020 07:17

1.) Ten rok był zbyt wulgarny, by go w ogóle odnotowywać w dziejach języka polskiego;
2.) Wreszcie się ruszyła młodzież, jest autentyczna, to mają oto pretensje.
3.) „Julka” mi się kojarzy z kucharką prezesa, nieregulaminowo obsadząno na czele TK;
4.) Głosowałbym na „***** ***”, bo bardziej uniwersalne, ponadczasowe, obnaża cenzurę, a poza tym, różne miernoty i łajdactwa nie zasługują na uwiecznianie ich w nowych słowach i nie pis-cie mi tu, trochę kultury, odpowiedzialności i szacunku do ludzi!

KKE
KKE
5 grudnia 2020 07:48

Taki werdykt, to właśnie tozależyzm, czyli „weź granat, bo sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie”, a bliżej: „pani marszałek, trzeba anulować głosowanie, bo przegramy”. Wypi******* z takim przestrzeganiem demokracji, hipokryci i lizusy!

irena
irena
5 grudnia 2020 11:39

Kapitula sie zestarzala …..nawet osim niewinnych gwiazdek ….znak graficzny…uznali za obraze majestatu !!! Mlodziez swoje wie… beda i tak uzywac slow , ktore uznaja za swoje i fajne !!!

Maciek123454321
Maciek123454321
5 grudnia 2020 18:48

Niech się mądre głowy nie mądrzą za bardzo, bo WYPIERDALAĆ i JEBAĆ PIS już na stałe weszło do słownika – nie tylko młodzieżowego. Ten drugi zwrot ma swoje odmiany – wersja podana – od szkół średnich wzwyż, wersja dla młodszej młodzieży – ***** ***, wersja dla zmotoryzowanych – dwa krótkie klaksony i jeden długi (można też błyskać światłami), Pierwsze słowo ma też grzeczną wersję dla szkół podstawowych – PROSIMY ODEJŚĆ.
Krótki rys historyczny – słowo KOBIETA w XVI wieku oznaczało świniarkę, panią od KOBU, czyli świńskiego koryta. Słowa tego używano też na określenie prostytutki. Tak więc z wulgaryzmami ostrożnie, bo się lubią zadomawiać w językach i przestają być wulgarne.