„Sędzia Juszczyszyn reprezentuje majestat sądu, wydaje wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej (…) On nie jedzie na wycieczkę”

Zdaniem rzecznika neoKRS uchwała SN jest wiążąca. Sam nie pchałby się do składu orzekającego

Co znajduje się na listach poparcia sędziów do KRS, że władza broni się jak lwica przed ich ujawnieniem? Sędzia Juszczyszyn został odprawiony z Kancelarii Sejmu z kwitkiem, bo gdy dotarł do Warszawy, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka nowej KRS Maciej Nawacki zdążył już biegiem wrócić z urlopu i wycofać delegację sędziego.

 

Wczoraj w „kropce nad i” rzecznik nowej KRS, Maciej Mitera, nie ukrywał, że jest „za ujawnieniem tych list (…). Jak mantrę to powtarzam (…) Przecież sędzia Juszczyszyn reprezentuje majestat sądu, wydaje wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej (…) On nie jedzie na jakąś tam wycieczkę (…)

Jest to co najmniej niepoważne, jeśli patrzymy na majestat państwa”. Sam jednak nie chce powiedzieć, kto poparł jego kandydaturę, zasłaniając się niepamięcią.

 

Drugi uczestnik rozmowy, profesor Marek Chmaj, uważa, że „cała sprawa jest nie tylko niepoważna, ale także jest dwuznaczna moralnie i prawnie” i przypomniał wątpliwości związane z wyborem Nawackiego na sędziego KRS, z poparcia którego wycofały się cztery osoby, ale ich rezygnacja nie została uwzględniona.

I właśnie ten człowiek, którego legalność wyboru do KRS stoi pod dużym znakiem zapytania, „bladym świtem, faksem czy jakimś odręcznym pismem, cofa delegację sędziemu, kiedy sędzia jedzie (zobaczyć listy poparcia – przyp. red.), realizując swoje obowiązki służbowe i realizując swój mandat sędziego”. Chmaj nie ukrywa, że to jest „- jak kiedyś powiedział klasyk – i śmieszne, i straszne”.

Jedno jest pewne. Ta sytuacja wyraźnie pokazuje, że mamy do czynienia nie z reformą wymiaru sprawiedliwości, ale całkowitą jego deformą. Pan Ziobro rozgrywa sądownictwo podług swoich zasad, a celem tego jest całkowite upolitycznienie sędziów i podporządkowanie ich, a co za tym idzie, zniszczenie trójpodziału władzy, czyli…odejście od demokracji i usankcjonowanie rządów autorytarnych.

 

Tamara Olszewska

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MarekRafał PwojtekTom&JaryWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ireneusz Lara
Ireneusz Lara

„Ostatnio często tak robił: to, co go przerastało, było starannie ukrywane na strychu jego niepamięci, uznawał, że nie będzie już tego czegoś używał”, Sędziowie którzy poszli do Ziobry by znaleźć się w niekonstytucyjnej KRS nie mają za grosz honoru. Powinni odejść z zawodu gdy w Polsce będzie przywrócona praworządność

Marek
Marek

Mnie osobiście ich odejście z zawodu nie zadowala nawet odrobinę, oni mają skończyć co najmniej z dożywotnim zakazem wykonywania zawodu prawnika. To naprawdę najmniej co powinni otrzymać, a i to będzie głęboko niesprawiedliwe. Tak naprawdę powinni skończyć w więzieniu, bo dobrze wiedzieli w co wchodzą i weszli w to świadomie, dla zysku, zaspokojenia ambicji czy z żądzy władzy,

Jantar
Jantar

No i mamy już pozamiatane. Właśnie mówili w TVN24, że Przyłębska ma dziś wydać oświadczenie o wyższości prawa polskiego nad unijnym, a jutro ma to podać w postaci wyroku TK. Chyba przewiduję skład orzekający ten wyrok: Przyłębska, Piotrowicz, Pawłowicz. Teraz widać, po co Kaczyński ich tam wsadził. Przypominam też, że dopiero w zeszłym tygodniu MSZ Rosji ogłosiło nadrzędność prawa rosyjskiego nad międzynarodowym. PiS wykorzystało przykład. Witek na konferencji prasowej bredziła coś, że Hiszpania jest członkiem UE, a też wprowadziła nadrzędność prawa krajowego nad unijnym i międzynarodowym. Nie sprawdzałam tego, ale sądzę, że to kłamstwo. Także moi drodzy forumowicze, po tym… Czytaj więcej »

Waldemar
Waldemar

No faktycznie wił się jak piskorz. I te rozbiegane na boki oczka. Jeszcze jeden, co ma niezmiernie słabą pamięć, głosuje, ale się nie cieszy.

Tom&Jary
Tom&Jary

Może zaapelujmy do sędziów którzy złożyli podpisy poparcia niech sami powiedzą tak podpisałem się pod lista poparcia sędziego. ……. no chyba pamiętają że się podpisali. Niech przetną insynuacje.

wojtek
wojtek

„Maciej Nawacki zdążył już biegiem wrócić z urlopu i wycofać delegację sędziego.” Informuję, ze zgodnie z dzisiejszym oświadczeniem rzecznika sądu w Olsztynie, pan Nawacki nawet nie ruszył dupy z łóżka w Zakopanem i już znowu jest na urlopie do piątku włącznie. Wystarczyły dwa maile do Sądu Okręgowego. O 9:00, ze rezygnuje z urlopu i chwilę potem, że na niego wraca.

Rafał P
Rafał P

Jeśli te listy formalnie mają być jawne, to co stoi na przeszkodzie, żeby np. senator wystąpił o ich ujawnienie. Jemu nawet żadna delegacja nie jest potrzebna. Co, żaden z nich nie jest zainteresowany?