Sędzia, który miał być w grupie „Kasta”, będzie… przeprowadzał egzamin na aplikację adwokacką

Sędzia, który miał był w grupie „Kasta”, będzie… przeprowadzał egzamin na aplikację adwokacką

Sędzia Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego, ma przeprowadzać egzamin na aplikację adwokacką. Według Onetu, to właśnie on miał być jednym z członków do zamkniętej grupy na komunikatorze WhatsApp „Kasta”, której członkowie – sędziowie związani w obecną władzą ustalali strategię kompromitowania sędziów krytycznych wobec pisowskich zmian w sądownictwie.

Na stanowisko zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Lasotę powołał Zbigniew Ziobro. Na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim zresztą także.

Sędzia Lasota zasiądzie w komisji egzaminacyjnej, na podstawie zarządzenia wydanego przez resort Ziobry przez Ministerstwo Sprawiedliwości 18 lipca, czyli jeszcze przed wybuchem afery hejterskiej. Nie zostało ono zmienione.

Wesprzyj KODUJ24.PL

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta potwierdził w rozmowie z reporterką TVN24, że to on podjął decyzję o niezmienianiu zarządzenia. A sam Ziobro powiedział: – „Mam zaufanie do moich zastępców. Ich decyzje są moimi decyzjami, biorę za nie odpowiedzialność”. Do Łukasza Piebiaka, który miał koordynować we współpracy z hejterką Emilią akcję kompromitowania sędziów – jak rozumiemy – też.

Oburzenia nie kryje opozycja. Poseł PO Robert Kropiwnicki powiedział TVN 24, że Michał Lasota „powinien zostać wycofany ze wszystkich komisji, ze wszystkich funkcji, które pełni”. – „Tak naprawdę powinien zawiesić swoją działalność sędziowską do czasu wyjaśnienia tej sprawy. To jest bulwersujące, że oni brną w to dalej, że nie wycofują się. To jest rzecz karygodna” – powiedział Kropiwnicki.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments