Sędzia, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, dostanie dyscyplinarkę?

Szukanie haków na niepokornych sędziów przybrało w ministerstwie charakter systemowy

Sędzia Sławomir Jęksa, który uznał, że Joanna Jaśkowiak nie będzie musiała zapłacić grzywny za użycie podczas demonstracji niecenzuralnych słów, będzie musiał się tłumaczyć przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Wniosek o wszczęcie wobec niego postępowania złożył Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów sądów powszechnych, powołany na to stanowisko przez Zbigniewa Ziobrę – ustaliła „Gazeta Wyborcza”.

– „Obwiniona użyła słów wulgarnych, które były słyszane przez dzieci, co jest oczywistym złem. Ale znacznie większym złem jest to, co dzieje się w Polsce. Mamy ciąg naruszeń Konstytucji w związku z ograniczaniem wolności zgromadzeń, przejmowaniem instytucji konstytucyjnych, czyli Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, w chwili obecnej Sądu Najwyższego, naruszaniem zasady trójpodziału władzy” – mówił sędzia Jęksa, uzasadniając swoją decyzję. Więcej na ten temat w naszym artykule „Sąd uniewinnił żonę prezydenta Poznania za użycie słów „Jestem wk***wiona”.

Wniosek w sprawie sędziego Jęksy trafił do Marioli Głowackiej, zastępczyni rzecznika dyscyplinarnego przy poznańskim Sądzie Apelacyjnym. Głowacka poprosiła już sędziego o pisemne wyjaśnienia. – „Kraj, w którym sędziowie są ścigani za to, że wydają takie, a nie inne wyroki bądź uzasadniają je w taki, a nie inny sposób, jest krajem, w którym ludzie nie mają już pewności, że ich proces będzie toczył się rzetelnie. Zastraszanie sędziów zawsze zmierza do wydawania wyroków po myśli tych, którzy sędziów zastraszają. Oni liczą na to, że ze strachu przed konsekwencjami i dla świętego spokoju sędziowie będą działać po ich myśli. Nie jest tak, że nie wierzę w niezawisłość sędziów, bo wierzę. Ale warunki są takie, że sędziowie wydający niewygodne dla władzy wyroki mogą być w prosty sposób, dość szybko, przez upolitycznioną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego usuwani z zawodu” – skomentował w rozmowie z „GW” Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia”.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Waldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Nie pierwszy taki przypadek jak wiadomo i na pewno nie ostatni. Sądzę, że minister Ziobro ze swoimi usłużnymi prokuratorami nie ma co liczyć na jakąkolwiek współpracę z wymiarem sprawiedliwości z krajów UE. Nawet nie warto wspominać w takich warunkach jak ekstradycja.