Sędzia Michał Lewoc zrezygnował z udziału w pracach komisji wyborczej „w trosce o życie Polaków”

Jedyny legalny termin wyborów prezydenckich możliwy po upływie kadencji Dudy

„Z uwagi na troskę o życie i zdrowie obywateli, w tym członków komisji wyborczych, naruszenie czynnego prawa wyborczego obywateli pozostających w kwarantannie bądź też poza granicami naszego kraju oraz naruszania zasad Konstytucji RP, jako sędzia sądu powszechnego jestem zobowiązany do rezygnacji z udziału w pracach Okręgowej Komisji Wyborczej w Legnicy” – napisał sędzia Michał Lewoc z Sądu Rejonowego w Legnicy.

 

Pismo ze swoją rezygnacją zaadresował do prezesów Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Legnicy.

Skan tegoż pisma umieścił na swoim profilu na Twitterze. – „W mojej ocenie, wobec faktycznego wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, tj. stanu klęski żywiołowej w postaci realnego zagrożenia epidemiologicznego, przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej pozostaje w sprzeczności z art. 228 ust. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – dodał.

Sędzia Lewoc zaapelował też do innych sędziów: – „Zwracam się do wszystkich sędziów, którzy zgłosili swoje kandydatury do Okręgowych Komisji Wyborczych, o ich wycofanie. Przeprowadzenie wyborów Prezydenta RP 10 maja 2020 r. naraża obywateli na uszczerbek na życiu i zdrowiu oraz narusza przepisy Konstytucji RP”.

 

Do apelu sędziego z Legnicy przyłączyło się Forum Współpracy Sędziów. – „W tej szczególnej sytuacji zwracamy się do wszystkich sędziów o powstrzymanie się od udziału w procedurach wyborczych, zaś do sędziów wybranych do okręgowych komisji wyborczych – o rezygnację z ich prac. Tu chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich, o bezpieczeństwo milionów Polaków” – brzmi tekst uchwały przyjętej przez Prezydium Forum 25 marca.

„W naszym głębokim przekonaniu nie da się pogodzić przysięgi sędziowskiej z brakiem dbałości o dobro współobywateli. W chwili obecnej nie da się też przeprowadzić wyborów z poszanowaniem zasad równości i powszechności. Udział w takich komisjach byłby legitymizowaniem naruszenia prawa” – dodali sędziowie z Forum.

bt

Źródło: Twitter, forumfws.eu

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ObserwatorJantarמְנֵא Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
מְנֵא
מְנֵא

Takie drobne pytanie. Dlaczego sędzia Lewoc powołął się tylko na art. 228 ust. 7 Konstytucji a nie zauważył ustępu 2 tegoż artykułu ? Poza tym, jęsli w opinii sędziego został u nas wprowadzony stan klęski żywiołwej (jakoś nie zauważyłem, by urzędująca RM wydała w tym względzie stosowne rozporządzenie), to nawet traktując dzień dzisiejszy (26.03) jako jego początek i biorąc pod uwagę, że zgodnie z at. 232 trwa on tylko 30 dni, musiałby się on on zakończyć już 25.04. Dokładając do tego 90 dni, w ciągu których nie mogą się odbyć wybory prezydenckie (art. 228 ust. 7), mogłyby się one odbyć… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Moim zdaniem, jak i wielu innych, stan wyjątkowy już został wprowadzony bez nazwania go stanem wyjątkowym właśnie po to, żeby przeprowadzić wybory. Przy stanie klęski żywiołowej raczej nie są ograniczane prawa obywatelskie, a my de facto mamy je ograniczone. Właściwie rząd nałożył nam areszt domowy pod groźbą drakońskich kar finansowych za złamanie, a policja i wojsko mają pełne prawo legitymować każdego obywatela na ulicy i wypytywać, gdzie idzie, czy skąd wraca. Przy stanie klęski żywiołowej nie słyszałam, żeby służby miały takie uprawnienie, natomiast przy stanie wyjątkowym lub wojennym już tak. Moim zdaniem skończy się to wprowadzeniem stanu wyjątkowego lub nawet… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Brawo, sędziowie!!!!

Z twittera: „Kto będzie pracował w komisjach wyborczych? Przyslą niepiśmiennych ludków z WOT po przeszkoleniu w liczeniu do 100?”. Oczywiście, że tak! Być może także wydadzą rozkaz wojsku.

Obserwator
Obserwator

Najwyższy czas na inicjatywy oddolne- jeżeli władza idzie w zaparte, należy wziąć sprawy w swoje ręce. W pełni popieram apel Forum Współpracy Sędziów .