„Sędzia Morawiec mogła orzekać w sprawie wypadku premier Szydło. Stąd pośpiech z uchyleniem immunitetu?”

Izba Dyscyplinarna zdecydowała. Sędzia Morawiec dalej ma immunitet

Izba Dyscyplinarna pozbawiła sędzię Beatę Morawiec immunitetu na początku miesiąca. Prokuratura Krajowa chce jej postawić zarzuty dot. przyjęcia łapówki. Sędzia, według PK, miała też wziąć pieniądze za wykonanie analizy prawniczej, której w rzeczywistości miała nie ukończyć i – mimo tego – przyjąć kwotę 5 tys. zł.

 

Obrońcy Morawiec chcieli wyłączyć sędziego Adama Tomczyńskiego z procedowania tej sprawy, ponieważ uznali, że nie jest on sędzią niezawisłym.

Również pozostałe wnioski obrońców zostały odrzucone: „Część z naszych wniosków nie była nawet czytana. (…). Upoważnia to do stwierdzenia, że bierzemy udział w realizacji założonego scenariusza, którego finałem będzie uchwała o uchyleniu immunitetu” – stwierdził adwokat Morawiec.

 

Uchwała o uchyleniu immunitetu została ogłoszona po godzinie 21 w poniedziałek. Jednocześnie, o dwa dni odroczono opublikowanie uzasadnienia wyroku. Dlaczego? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale, zdaniem sędziów, uzasadnienie jest integralną częścią wyroku i powinno zostać udostępnione razem z nim.

Zostań patronem KODUJ24.PL

„Gazeta Wyborcza” sugeruje, że tak szybkie uchylenie immunitetu sędzi Morawiec może mieć inne tło – mianowicie może chodzić o chęć niedopuszczenia jej do składu sędziowskiego orzekającego apelację ws. wypadku z udziałem Szydło w Oświęcimiu. „Beata Morawiec jest jednym z kilkunastu sędziów orzekających w wydziale odwoławczym krakowskiego SO. Gdyby nie uchylony immunitet, mogłaby zostać wylosowana do trzyosobowego składu, który zajmie się apelacją i ostatecznie przesądzi, kto jest winny wypadku z udziałem rządowej kolumny wiozącej ówczesną premier Beatę Szydło” – podali dziennikarze popularnej gazety codziennej.

Już po uchyleniu immunitetu, sędzia Morawiec nie będzie uczestniczyła w losowaniu. Również ona sama zastanawia się czy, aby na pewno możemy mówić o przypadku…

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments