Sędzia Morawiec pokaże w jaki sposób władza niszczy wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna zdecydowała. Sędzia Morawiec dalej ma immunitet

Beata Morawiec – krakowska sędzia, której prokuratura chce postawić zarzuty korupcyjne nie wyklucza skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rozmawiając z Patrykiem Michalskim – dziennikarzem RMF FM o zarzutach mówi: „ Są całkowicie bzdurne, wyssane z palca i nieoparte na rzetelnym materiale dowodowym”. Morawiec twierdzi, że są one politycznym odwetem obecnej władzy za jej krytyczne poglądy na temat zmian w wymiarze sprawiedliwości.

 

W październiku 2020 roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na wniosek prokuratury uchyliła sędzi – byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie immunitet.

Dzisiaj Izba Dyscyplinarna na posiedzeniu niejawnym zajmowała się  w II instancji zażaleniem obrońców sędzi na uchylenie immunitetu. W efekcie odroczyła bezterminowo posiedzenie uzasadniając ten fakt koniecznością rozpatrzenia wniosków obrońców m.in. o wyłączenie sędziów rozpoznających tę sprawę.

Beata Morawiec pojawiła się przed gmachem Sądu Najwyższego ze wspierającymi ją prawnikami po to, „żeby zademonstrować swoją niezgodę na represje”. Później, w rozmowie z dziennikarzem RMF FM przypomniała także w związku ze sprawą wyrok sędziów Izby Pracy Sądu Najwyższego z 2019 roku, którzy orzekli, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem ani w rozumieniu prawa unijnego, ani w rozumieniu prawa krajowego oraz decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która dotyczyła zawieszenia przepisów pozwalających na działanie Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

 

Obrońcy sędzi Morawic wyjaśniają: „Nasze zarzuty mają na tym etapie znaczenie formalne. Kwestionujemy niezależność sędziów  wchodzących w skład Izby Dyscyplinarnej dziś orzekających. Kwestionujemy właściwość Izby Dyscyplinarnej do orzekania w tej sprawie”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Natomiast rzecznik Izby Dyscyplinarnej uzasadniając odroczenie posiedzenia stwierdził: „Sąd został zarzucony wnioskami obrońców pani sędzi, w tym pismami procesowymi złożonymi w poniedziałek wieczorem. O ile wcześniej sąd zajmował się na posiedzeniu wnioskiem o stwierdzenie niewłaściwości sądu i została ta kwestia przekazana do prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, to teraz mamy do czynienia z wnioskami o wyłączenie poszczególnych sędziów”.

/dl/

 

Źródło: rmf24.pl

 

 

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments