Sędzia Paweł Juszczyszyn laureatem nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej

Sędzia Juszczyszyn złożył skargę w sądzie na decyzję o odwołaniu go przez Ziobrę z delegacji

Sędzia Paweł Juszczyszyn otrzymał „Nagrodę za Działalność Publiczną” VII edycji nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. – „Jestem sędzią, ale także alpinistą. W górach musiałem podejmować w trudnych warunkach i pod presją rozważne, ale też szybkie i jednoznaczne decyzje. Gdy został ogłoszony wyrok TSUE, szybko zdałem sobie sprawę, że Trybunał dał nam, sędziom, schemat drogi” – powiedział Juszczyszyn, odbierając nagrodę. Przypomnijmy, co powiedział sędzia z Olsztyna po tym, jak Ziobro go za to zdegradował: „Czapki z głów! Juszczyszyn: „Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę”.

 

Paweł Juszczyszyn mówił, że ważą się właśnie losy nie tylko niezależności sądownictwa, lecz także uczestnictwa Polski w cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Dlatego sędziowie muszą się skoncentrować na sprawach zasadniczych. – „Piętrzą się różne problemy, dlatego poza działalnością solo, w stylu alpejskim, potrzebna jest też aktywność zespołowa. Tu nie do przecenienia jest rola tych z nas, którzy są najsilniejsi w zespole. Działać trzeba jednak szybko, bo okno pogodowe może się zamknąć. W tych okolicznościach przyznane mi wyróżnienie traktuję jako wyraz szacunku i wsparcia wyrażanego całemu niezłomnemu środowisku sędziowskiemu. Wsparcie wszystkich was jest teraz szczególnie ważne” – powiedział sędzia.

Rozdano też nagrodę za najlepszy materiał dziennikarski. Jej laureatami zostali Tomasz i Marek Sekielscy za dokument o pedofilii w polskim Kościele. Film „Tylko nie mów nikomu” w ciągu siedmiu miesięcy osiągnął 23 mln wyświetleń na YouTube. – „Nie znalazł się choć jeden duchowny, który podjąłby próbę kontaktu lub chciał pomóc ofiarom księży pedofilów. To jest smutne” – powiedział Marek Sekielski.

 

W kategorii „Najlepsza książka” zwyciężyła Katarzyna Surmiak-Domańska za reporterski portret „Kieślowski. Zbliżenie”. Specjalne wyróżnienie otrzymał Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

W kapitule konkursu zasiadają: Leszek Balcerowicz, Piotr Bratkowski, Michał Broniatowski, Magdalena Fikus, Krystyna Kofta, Jerzy Koźmiński, Tomasz Lis, Piotr Paziński, Leszek Sankowski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

bt

Źródło: onet.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bart
Bart
16 grudnia 2019 06:36

Brawo, musimy trzymać się razem.