Sędzia SN Wróbel: „Sądy są jedyną instytucją niezależną, bezstronną, która ma kontrolować władzę”

Sędzia SN Wróbel: „Sądy są jedyną instytucją niezależną, bezstronną, która ma kontrolować władzę”

– „To istotne, żeby Sąd Najwyższy nie stał się kolejnym łupem politycznym. Zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do coraz większych napięć społecznych, politycznych istnieje taka ogromna pokusa, żeby zdobywać kolejne łupy polityczne, kolejne niezależne instytucje, żeby je „rozbezpieczać”, czynić je dysfunkcjonalnymi” – powiedział sędzia Włodzimierz Wróbel. Jest on jednym z kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego.

 

Sędzia przytoczył swoją rozmowę ze studentem, który zapytał go „czy warto być sędzią w tym kraju, czy jest sens?”. – „Chcielibyście kiedyś usłyszeć takie zdanie od studenta prawa? Po co jest to zgromadzenie? Po co się tak spieramy? Po to, żeby ten bastion pozostał jako bastion sprawiedliwości, a nie stał się po prostu lokalem do wynajęcia przez polityków, przyczepą kempingową, w której każdy może sobie siąść i spędzić trochę czasu, albo w którym można rozdawać intratne posady. Po to jest ten bezpiecznik konstytucyjny” – podkreślił.

Dziś szósty już dzień obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. Mają oni wybrać 5 kandydatów na stanowisko I prezesa. Spośród nich prezydent wyłoni następcę Małgorzaty Gersdorf.

 

Sędzia Wróbel powiedział, że jeśli obecna procedura „skończy się na niczym”, to nie wiadomo, co będzie dalej. – „Przecież wiadomo, że do takiego sądu, który zostanie przejęty przez polityków, nikt nie będzie miał zaufania. On nie będzie skuteczny, on nie będzie mógł rozstrzygać sporów. Sądy są jedyną instytucją niezależną, bezstronną, która ma tę władzę kontrolować. Mają bronić obywatela przed nadużywaniem władzy” – stwierdził.

Przestrzegał, że może dojść do tego, że I prezesa SN część sędziów nie będzie uznawała, a kolejna zmiana polityczna „będzie go kwestionować, a kolejna „znowu go wymiecie”.

bt

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Maciek123454321ZwinkaRafał PsmętekPredator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Predator
Predator

Szanowni Sędziowie (ci przeciw pisowskiej grupie przestępczej), zostawcie to, tego się już nie da uratować. Przecież tego durnego narodu to nie obchodzi. Pozwolili z T. K. zrobić cyrk, wybrali debila na Prezydenta, wybrali grupę przestępczą żeby rządziła krajem. Polska praworządna już nie istnieje, jak ten łapciuch z Żoliborza pozabiera ludziom paszporty, pozamyka granicę, to głupie stado może się obudzi.

Zwinka
Zwinka

I co z tego, że wtedy stado się obudzi. Będzie już za późno.

smętek
smętek

Szanowny Panie Sędzio, wszystko to prawda aliści Polska przestaje być krajem demokratycznym a staje się państwem autorytarnym i sądy zostaną ubezwłasnowolnione. Głos decydujący w sprawach wszelkich będzie miał staruch z Żoliborza. Większość Polaków nie dorosła do demokracji i skończył się nasz złoty sen o wolności.

Rafał P
Rafał P

Ci sędziowie starają się stosując do wszystkich reguł grać w szachy z Kaczorem Żoliborskim. Nie wiedzą, że kaczor strąci wszystkie figury, nasra na szachownicę i ogłosi, że to on wygrał?

Maciek123454321
Maciek123454321

Piękny wykład, szkoda tylko, że do pisowskich bandytów bardziej przemówiłaby zwykła pałka.