Sędzia Tuleya: „Do zła nie można się przystosowywać. Ze złem trzeba walczyć”

Sędzia Tuleya: „Do zła nie można się przystosowywać. Ze złem trzeba walczyć”

– „Może rzeczywiście postawa sędziów broniących prawa jest niedzisiejsza? Ale ja uważam, że do zła nie można się przystosowywać. Ze złem trzeba walczyć. Od początku wszyscy sędziowie, którzy zaangażowali się w walkę o praworządność, mieli świadomość tego, że przyjdzie nam kiedyś za to zapłacić” – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” sędzia Igor Tuleya. Przypomnijmy, że prokuratura skierowała wniosek do Izby Dyscyplinarnej SN o odebranie mu immunitetu, po czym zamierza postawić mu zarzuty karne.

 

„Wariant turecki czy białoruski staje się bardzo realny. Nie mamy żadnej kontroli nad służbami. Trzecia władza – sądownictwo – w ogóle nie jest respektowana” – powiedział Tuleya. Po raz kolejny podkreślił, że nie zamierza pojawić się przez Izbą Dyscyplinarną SN, która ma zająć się odebraniem mu sędziowskiego immunitetu: – „Nie wybieram się. Według TSUE i uchwały Sądu Najwyższego Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a osoby, które tam zasiadają, nie są sędziami. A 20 marca mam ważniejsze sprawy. Mój udział nie jest obowiązkowy, a i tak mogą znieść mi immunitet, zawiesić w orzekaniu, obciąć zarobki”.

Tulei grożą także trzy lata więzienia. Niestety, nie ma złudzeń, że znajdą się sędziowie, którzy zdecydują się orzekać w jego sprawie. – „Tak jak znaleźli się sędziowie, którzy robią dziś kariery urzędnicze w Ministerstwie Sprawiedliwości, rozliczają sędziów broniących praworządności, hejtują innych sędziów, tak samo może się znaleźć sędzia, który wsadzi mnie za kratki. Pewnie zrobi to w przekonaniu, że za „czynienie tego dobra” nie spotkają go konsekwencje” – stwierdził Tuleya.

 

Mówi, że śledzi kariery takich sędziów, np. powołanego przez Ziobrę rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba. – „Znamy się od 25 lat. Razem studiowaliśmy, byliśmy razem na aplikacji, sądziliśmy w tym samym wydziale, w tych samych składach. Razem jeździliśmy na szkolenia i mieszkaliśmy w tym samym pokoju. Dziś Piotr jest tym, który mnie ściga. Od czasu, gdy przestał być sędzią, a stał się rzecznikiem dyscyplinarnym, nie miałem okazji porozmawiać. Zapytałbym, dlaczego to robi. I jaka jest cena tego, co robi”.

A według sędziego Tulei, takie zachowania można nazwać sędziowską prostytucją. To mocne słowa, ale powinni mieć świadomość tego, że kiedy ludzie na nich patrzą, to widzą wypisaną na ich czołach cenę: „zeświniłem się za takie i takie stanowisko”; „ścigam moich kolegów za taką i taką kwotę”. Nie wiem, czy Piotr [Schab] byłby w stanie spotkać się ze mną i innymi kolegami i spojrzeć nam w oczy”.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
StanisławMarekJantarHerodAntypisMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

PiS to tchórze. Jestem dziwnie spokojny, że Pan Igor Tuleya nie znajdzie się w więzieniu. Pisiory nie będą chciały z nikogo robić męczennika. To dalszy ciąg „efektu mrożącego”. Jeśli jednak maliniak wygra, to nic nie wiadomo. Dlatego zróbmy wyPAD.

Jantar
Jantar

PiS to faktycznie tchórze, ale jestem pewna, że pan sędzia Tuleya jednak zostanie skazany. To ikona walki z bezprawiem PiS i łamaniem przez partię konstytucji. Skazanie go i wsadzenie do więzienia podziała na społeczeństwo bardziej mrożąco, niż wprowadzane ustawy. Kościelni hierarchowie z ochotą temu przyklasną i z ambony jeszcze napuszczą katolików na „wroga Polaków i kościoła”, żeby wierni poparli władzę. Oczywiście musimy pozbyć się obecnego „prezydenta”, ale obawiam się, że to nie będzie takie proste. Jestem pewna, że Kaczyński ma plan na ewentualną przegraną Dudy, żeby nie oddać władzy. On doskonale zdaje sobie sprawę, że przy prezydencie z opozycji nie… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Zgodziłbym się z Tobą, gdyby Polska nie była w UE. Kaczyński to taki polski Erdogan, jeśli nie gorzej. Ale pieniążki z Unii mimo wszystko robią swoje. Strata pieniążków to koniec PiS-u. Karakan o tym wie. Myślę, że nie będzie chciał być pierwszym, który wsadzi do pierdla kogoś za politykę. Orban się nie odważył, myślę, że Karakan też tego nie zrobi. Inna rzecz, jaki ma plan na wypadek przegranej maliniaka. Myślę, że po prostu ograbienie Polski do końca, nachapanie się. Słowa Schetyny o szarańczy, która obsiadła Polskę, były bardzo trafne. Dalsze dzielenie i szczucie, napuszczanie Polaków na siebie – to jego… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Problem w tym, że Orban jednak jest w UE lubiany. I zauważ, że nawet stanął kilka razy przeciwko Kaczyńskiemu – choćby przy głosowaniu Tuska na 2-ą kadencję. Kaczyński owszem liczy na unijną kasę, ale jego postępowanie jednak jest obliczone na wyjście z UE. Nazbierało się tych punktów już naprawdę sporo, a unijni politycy są też na Kaczyńskiego coraz bardziej wkurzeni. Kaczyński liczył też, że po wyborach do PE będzie miał lepszą sytuację w Unii, a okazało się, że ma gorszą. Moim zdaniem nie zawaha się nawet sekundy, jeśli wyjście z UE będzie dla niego bardziej opłacalne, niż dalsze bycie członkiem.… Czytaj więcej »

HerodAntypis
HerodAntypis

Słowa Pana Igora zdają się nie dotyczyć około 40% polskiego społeczeństwa. Przystosowują się do zła na każdym szczeblu. Może to być wysoko postawiony kawał mięsa albo położona o wiele niżej kałuża. Dla własnych korzyści dali sobie wmówić odwrócony system wartości i głęboko w niego wierzą. Nawet jeśli przejrzeli na oczy, to nie mogą się wycofać bez szwanku. Trzyma ich zbyt wiele haków, brak perspektyw poza układem albo po prostu wstyd się przyznać że dali się nabrać na plewy. Łączy ich szeroko rozumiana chciwość.

Marek
Marek

„naród wspaniały,tylko ludzie kurwy”(J Piłsudski)

Jantar
Jantar

Teraz sędziowie, a po przeprowadzonej do końca „reformie” sądownictwa, czyli po podporządkowaniu prokuratorów i sędziów partii rządzącej, wezmą się za unicestwienie wszelakiej opozycji. Pisowskie sługusy w sądzie najwyższym z przyjemnością i bez mrugnięcia okiem zdelegalizują partie opozycyjne, a sędziowie w sądach niższych szczebli będą wydawać wyroki skazujące na każdego obywatela krytykującego władzę. Wyborcom PiS-u i wiernym ślepo słuchającym nakazów księży i hierarchów kościelnych bardzo się to będzie podobało i ochoczo wszystkiemu przyklasną. Dopóki ktoś z nich sam nie padnie ofiarą jakiegoś anonimowego donosu i prawomocnego wyroku skazującego. W taki oto sposób Kaczyński z Kościołem umocnią swoją władzę na dziesiątki lat.… Czytaj więcej »

Stanisław
Stanisław

Gdybym nie wiedział, że ten właśnie rzekomo niedyspozycyjny sędzia Tuleja z naszych podatków zasądził horendalnie wysoką rekompensatę bandziorowi za niewydody więzienne to bym mógł nabrać się, że on koduje w dobre stronę.