Sędzia Tuleya: „Działania prokuratury wobec mnie to represje o charakterze politycznym”

RPO interweniuje ws. sędziego Igora Tulei

„Jest to represja o charakterze politycznym. Ale też ma służyć próbie zastraszenia środowiska sędziowskiego i pokazania – „nie wydawajcie orzeczeń, które się nie podobają rządzącym, bo mogą was spotkać konkretne restrykcje” – powiedział sędzia Igor Tuleya, komentując wniosek Prokuratury Krajowej dot. uchylenia mu immunitetu. Pisaliśmy o sprawie w artykule „Chcą postawić zarzuty karne sędziemu Igorowi Tulei! Wyssane z palca”.

 

Sędzia Tuleya podkreślił, że nie czuje się winny. Zaznaczył, że posiedzenie sądu, któremu przewodniczył odbywało się w sposób jawny, przy udziale mediów i za zgodą prokuratora, który był obecny na posiedzeniu. – „Żadne informacje, które wcześniej nie były znane opinii publicznej nie zostały tam podane. Przecież to, co działo się w Sali Kolumnowej mogliśmy wszyscy oglądać dzięki niezależnym mediom” – zauważył Tuleya.

„Wszyscy sędziowie, którzy stawali w obronie praworządności, bronili Konstytucji i wartości tam zapisanych, liczyli się z tym, że mogą ponieść konsekwencje. Nie tylko związane z usunięciem ze służby sędziowskiej, ale również z tym, że mogą nas spotkać najsurowsze restrykcje, łącznie z pozbawieniem wolności” – dodał Tuleya. Sędzia uważa, że „zbliżamy się do standardów tureckich, gdzie prawnicy, sędziowie są ścigani, karani za wydawanie orzeczenia”.

 

Szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystian Markiewicz w rozmowie z TVN24 stwierdził, że „sytuacja, która łączy się z wnioskiem o uchylenie immunitetu Igorowi Tulei, sędziemu Rzeczypospolitej Polskiej, jest klasycznym przykładem próby zastraszania sędziów oraz klasycznym przykładem procesów politycznych w Polsce”. – „20 marca Izba Dyscyplinarna, która nie jest sądem – ale za bardzo się tym nie przejmuje, bo jest na to przyzwolenie władzy politycznej – być może uchyli mu immunitet i Igor będzie traktowany – można powiedzieć – tak, jak przestępca” – powiedział Markiewicz.

Sąd Najwyższy w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej przypomina więc, że „zgodnie z uchwałą trzech Izb SN Izba Dyscyplinarna powinna powstrzymać się od orzekania do czasu rozstrzygnięcia zgodności z prawem przepisów regulujących jej status. Izba ta zatem nie może orzekać w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei”.

bt

Źródło: tvn24.pl, sn.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments