Sędzia Tuleya: „Trzymamy się mocno i nie zrobimy ani jednego kroku w tył”

RPO interweniuje ws. sędziego Igora Tulei

– „To jest dopiero początek igrzysk. Spodziewamy się jakichś konsekwencji, ale to jest ta cena, którą się dziś płaci za mówienie prawdy i mówienie o wartościach. Trzymamy się mocno i zapewniam państwa, że nie zrobimy ani jednego kroku w tył” – powiedział sędzia Igor Tuleya po wyjściu z przesłuchania przez rzecznika dyscyplinarnego. Trwało ono ponad godzinę.

Sędzia Tuleya poinformował, że obecnie występuje w czterech postępowaniach dyscyplinarnych, w tym w dwóch „jego rola będzie prawdopodobnie w charakterze obwinionego”. – „Przed ponad dwadzieścia lat kontakt z rzecznikiem dyscyplinarnym miałem pewnie raz albo dwa razy. Natomiast w ciągu ostatnich dwóch tygodni znalazłem się w czterech postępowaniach prowadzonych przez rzecznika. Jest to dziwne” – powiedział.

Dziękował za wsparcie ludziom, którzy pojawili się przed siedzibą KRS. – „Opłacało się stać razem z obywatelami pod Sądem Najwyższym. Zapewniam państwa, że nasze stanowisko, stanowisko sędziów nie zmieniło się, jesteśmy po to, żeby o podstawowych wartościach mówić wprost, niczego nie ukrywając” – stwierdził Tuleya. Jego pełnomocnik mec. Jacek Dubois dodał, że „jako adwokatowi jest mu wstyd, że pan sędzia musiał się tu stawić”.

– „Z wielkim niepokojem przyjmujemy, że sędziowie, którzy wyrażali się krytycznie bądź brali udział w formułowaniu pytań do TSUE, są wzywani przez rzecznika dyscyplinarnego wyznaczanego bezpośrednio przez ministra sprawiedliwości. Trudno to inaczej oceniać, niż jako czynność mającą wywołać efekt mrożący w stosunku do innych sędziów, mogących mieć krytyczne oceny wobec reformy wymiaru sprawiedliwości. To musi budzić wątpliwości co do niezależności sądownictwa w Polsce.” – mówił z kolei pełnomocnik sędziego Krystiana Markiewicza mecenas Mikołaj Pietrzak. Markiewicz był drugim sędzią, który musiał dzisiaj stawić się przed rzecznikiem dyscyplinarnym.

bt

Źródło: RMF FM

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ObserwatorPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Paweł

Jestem z Wami całym duchem i sercem. Moje wartości są całym sercem przy Was. Bądźcie wierni swoim wartościom, A Polska o Was nigdy nie zapomni. A ja sam, będę gotów podjąć ceny za oddaniu wartościom Konstytucyjnym tak jak Wy.

Obserwator
Obserwator

Sędziowie trzymajcie się, na tej pisowskiej budowli zaczyna pękać tynk więc może już niedługo…?