Sędziowie dyscyplinarni z Poznania rezygnują. Nie chcą karać współpracowników.

To jest katastrofa. Takie kadry ma minister sprawiedliwości…

Sędziowie Sławomir Jęksa i Leszek Matuszewski złożyli dymisje. Nie chcą już pełnić obowiązków sędziów dyscyplinarnych, co ma związek z obowiązującą od 14 lutego ustawą kagańcową. Nowe przepisy pozwalają m.in. na karanie niepokornych sędziów, którzy będą podważać działania neo-KRS.

 

Sędzia Matuszewski, były sędzia dyscyplinarny Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, uznał w uzasadnieniu, że ustawa kagańcowa narusza prawo Unii Europejskiej i Konstytucję RP. „Sumienie i poczucie odpowiedzialności nie zezwalają mi jako sędziemu uczestniczyć w procedurze dyscyplinarnej, która ma być instrumentalnie wykorzystana do rozprawy z niezależnym polskim sądownictwem” – napisał.

Rezygnacje Jęksy i Matuszewskiego to niejedyne dymisje związane z przyjęciem ustawy. Wcześniej podobnie zachowała się m.in. Monika Maćkowiak z SR w Bydgoszczy. Sędzia – w rozmowie z TOK FM – przyznała, że przepisy wiążą się z naruszaniem niezależności sędziowskiej i wejściem polityków w sferę orzeczniczą.

 

Sądy są niezależne, a sędziowie niezawiśli. Niezawisłość nie jest przywilejem sędziego – ona jest przywilejem obywatela. Sędziowie polscy odważnie, na niespotykaną dotąd skalę bronią obywateli przed naruszaniem zasady trójpodziału i wzajemnego bilansowania się władz. Robią to z jednej zasadniczej przyczyny – dlatego, że gdy sędzia jest uległy, na salę rozpraw może wejść polityka, a wówczas obywatel traci swoje prawo do rzetelnego procesu przeprowadzonego przez bezstronnego sędziego” – wytłumaczyła Maćkowiak.

Inną tendencją jest to, że niektórzy sędziowie rezygnują z ubiegania się o awans do sądów wyższej instancji. W ten sposób postąpiło np. 11 sędziów z Łodzi.

Postawa tych osób zasługuje na szacunek. Nic więc dziwnego, że są one chwalone przez użytkowników sieci. „Przyzwoita postawa tych sędziów zwraca wiarę w ludzi i daje nadzieję” – ocenił jeden z zadowolonych słuchaczy radia TOK FM.

/nt/

Źródło: tokfm.pl 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
alfieMiranda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miranda
Miranda

czekam na przyzwoitość Polek i Polaków 10 maja 2020 a niezawisłym sędziom dziękuję za niezłomną postawę i obronę moich praw obywatelskich.

alfie
alfie

niezaleznosc sedziego jest przywilejem obywatela 🙂 🙂 Poziom smiesznosci siega coraz nizej. Immunitet sedziego tez jest przywilejem obywatela? Stan spoczynku sedziego i 75% uposazenia tez ?

Miranda
Miranda

właśnie o to chodzi aby nikt nie wpływał na wydawane WYROKI , tak to jest właśnie przywilej obywateli . Twoje populistyczne argumenty alfie to kula w płot .