Sędziowie krakowskiego Sądu Apelacyjnego przeciw nominatce Ziobry

Najlepsi z najlepszych na liście poparcia sędzi Kurcyusz-Furmanik do KRS

Zebranie sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie przekazało wyrazy wsparcia dla sędziów krakowskiego Sądu Okręgowego oraz sądów rejonowych, którzy w ubiegły piątek wyrazili wotum nieufności wobec prezes SO Dagmary Pawełczyk–Woickiej i domagają się jej natychmiastowej dymisji. – „Działania pani prezes podają w wątpliwość jej kompetencje dla sprawowania zajmowanej przez nią funkcji. Zauważamy wysoki stopień zaangażowania pani Dagmary Pawełczyk–Woickiej w działania, które wielokrotnie ocenialiśmy jako naruszające wartości składające się na etos zawodu sędziego” – napisali w uchwale sędziowie z „apelacji”. Za jej przyjęciem głosowało 30 sędziów, przeciw była jedna osoba.

Według sędziów, decyzje – nominowanej przez Zbigniewa Ziobrę – prezes dowodzą, że nie jest ona zdolna do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sądów – były one „merytorycznie nieuzasadnione, a podyktowane względami ambicjonalnymi”. Przekonują, że osoby funkcyjne są odwoływane często bez wskazywania następców. A jeśli już nowa prezes ich wskazała, to były to osoby, które – zdaniem sędziów SA w Krakowie – na dane stanowiska po prostu się nie nadawały. – „Dotychczasowym sposobem pracy nie wykazały, by posiadały wystarczające kompetencje i autorytet dla sprawowania funkcji kierowniczych” – czytamy w uchwale.

W drugiej uchwale sędziowie krakowskiej „apelacji” stanowczo podkreślili, że nowo wybrana Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem, który działa zgodnie z ustawą zasadniczą. – „W związku z tym nie uważamy nowo wybranych członków – w tym pochodzących z okręgu krakowskiego: Panią Dagmarę Pawełczyk – Woicką i Pana Pawła Styrnę – za przedstawicieli środowiska sędziowskiego” – napisali.

Ostro potępili też podejmowane przez nową KRS próby „rozliczenia” sędziów, którzy sprzeciwiają się pisowskim zmianom w sądownictwie. Komisja Etyki nowej KRS, w której zasiada m.in. Pawełczyk-Woicka oraz posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, zajmie się „pozasędziowską, polityczną działalnością niektórych sędziów”. Ci „niektórzy” to Waldemar Żurek, były rzecznik KRS oraz sędzia Igor Tuleya z warszawskiego Sadu Okręgowego. – „Przebieg obrad i treść wypowiedzi członków KRS rodzi obawy, że zasadniczym celem jej działań będzie represjonowanie sędziów i stowarzyszeń sędziowskich, które stoją na straży wartości konstytucyjnych” – uważają krakowscy sędziowie.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
magdalena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
magdalena
magdalena

Tak jest trzeba nominatów Ziobry ignorować, ośmieszać, sprzeciwiać się im, przeprowadzać votum nieufności wobec nich. Niech widzą i czują że są niemile widziani. Zmieniają konstytucję zwykłymi ustawami, ale wielu sędziów pozostało niezłomnych co daje nam nadzieję że łatwo nie oddamy demokracji i swobód obywatelskich a kiedyś odbierzemy ciemniakom władzę.