Sędziowie KRS z podwójną dietą?

Dyrektor szkoły skrytykował Nawackiego. Może stracić pracę. „Pachołek władzy”

Członkowie Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) otrzymują dietę za każdy dzień przepracowany na rzecz rady. I – jak się okazało – znaleźli sposób, by zarabiać więcej. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, najlepszy w tej dziedzinie okazał się sędzia Maciej Nawacki. Wzbogacił się dodatkowo o 17,5 tys. zł!

 

Manewr zwiększania diet okazał się przy tym zdumiewająco prosty – choć zapewne wymagał porzucenia etyki służby publicznej.

Otóż, zamiast pracować w komisjach działających w radzie w tych dniach, kiedy wypadają posiedzenia plenarne, sędziowie zaczęli spotykać się w innych terminach. Przy tym w większości przypadków ich udział miał formę zdalną. Efekt?

 

Zamiast jednej diety (blisko 1 tys. zł) były im wypłacane dwie – jedna za udział w posiedzeniu plenarnym, druga za udział w komisji.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Kto na tym zyskał oprócz Nawackiego? Także sędzia Dariusz Drajewicz (otrzymał prawie 16,5 tys. zł), a także sędziowie Jędrzej Kondek i Teresa Kurcyusz-Furmanik oraz poseł PiS Arkadiusz Mularczyk (każdy dostał po 11,6 tys. zł).

Łącznie na wypłatę dodatkowych diet w ciągu pięciu miesięcy poszło ponad 120 tys. zł. To niemal cały roczny budżet na ten rodzaj wypłat, tyle że skonsumowany w czasie znacznie krótszym.


Artykuł „Dziennika” na twitterze skomentował Maciej Nawacki: Nieobiektywny artykuł w DGP.
Może prasa się zainteresuje, kto brał diety za pracę w #KRS w okresie marca – maja 2020 r., kiedy działalność była zawieszona? Zamieszczanie komentarza od sędzi zawieszonej z powodu kryminalnych zarzutów korupcyjnych – bezcenne.
Członek #KRS otrzymuje dietę za wykonaną pracę. Wypłatę diet zatwierdza Przewodniczący KRS. Zatwierdzał przez ostatnie pół roku. Przygotowanie komisji, praca referentów zajmuje wiele godzin. Oczywiście osoba, która nie skalała się pracą w komisjach ma o tym zerowe pojęcie.” – dodał w kolejnym wpisie.

mpm

Źródło: businessinsider.com.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard
Ryszard
17 grudnia 2020 12:38

O, najdojniejsza z dojnych zmian, wypłać nam! Wypłać naaam!

Marek
Marek
17 grudnia 2020 16:57

Definicja nieobiektywnego artykułu? Proste, to artykuł, który nie podoba się komentującemu.

A w temacie nic nowego. Pamiętam taki odcinek programu Uwaga (tak w tej „nieobiektywnej” stacji TVN) sprzed paru lat. Tak jakoś na początku niszczenia sądów, znaleźli sędziego dobrej zmiany, który został przeniesiony do innego miasta, gdzie przez pół roku nie miał ani jednej sprawy, więc ciężko powiedzieć by tam pracował, ale skwapliwie zgarniał dodatek mieszkaniowy na kilak tyś. Czy jakiś rzecznik ziobry się nim zajął. Nie stawiam pytajnika bo ciężko nazywać pytaniem coś an co wszyscy znają odpowiedź.

smętek
smętek
17 grudnia 2020 19:07

Będzie się działo kiedy TSUE oficjalnie wyda wyrok, że ta niby krs została powołana z naruszeniem praw UE.