Sędziowie nie chcą uczestniczyć w konkursach z udziałem neoKRS

Walka o prywatność sędziów i prokuratorów.

Nawet gdy są jedynymi kandydatami albo już zostali nominowani do przedstawienia prezydentowi, sędziowie wycofują się z konkursów z udziałem neoKRS – czytamy na stronie internetowej sedziowielodzcy.pl.

 

Tylko w okręgu łódzkim odnotowano dwie rezygnacje z konkursów na wolne stanowiska w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi i pięć w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Dotyczy to zarówno konkursów nieprawomocnie rozstrzygniętych jak i będących w toku.

Respektują oni tym samym orzeczenie Sądu Najwyższego z grudnia, który wdrażając wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada, stwierdził, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem bezstronnym i niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

 

Sędzia SN Bohdan Bieniek w uzasadnieniu powiedział, że świadczy o tym szereg przesłanek: Sejm de facto wybiera zdecydowaną większość jej członków; nie opublikowano do tej pory listy sędziów popierających kandydatów do KRS i nie wiadomo czy są to sędziowie orzekający w sądach czy pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości, a więc zależni od władzy wykonawczej.

Poza tym KRS nie stawała w obronie atakowanych sędziów, przeciwnie jej członkowie domagali się wszczęcia środków dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy zadali pytania prejudycjalne do Luksemburga; wreszcie członkowie KRS są beneficjentami obecnych zmian w sądownictwie, cześć została delegowana do wyższych instancji, część nich piastuje z nadania nowej władzy funkcje prezesów.

„Powaga wątpliwości, zarówno tych merytorycznych, jak i tych czysto formalnych, co do prawidłowości powołania sędziowskich członków KRS, wręcz irracjonalny opór przed ujawnieniem list poparcia, sposób rozstrzygania dotychczasowych konkursów, niewypełnianie przez neoKRS konstytucyjnej roli strażnika niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a przede wszystkim ostatnie, jawnie niekonstytucyjne i nieeuropejskie, zapisy ustawy „kagańcowej” spowodowały, że nawet ci z nas, którzy z różnych względów zdecydowali się zgłosić do konkursów na wolne stanowiska sędziowskie, obecnie się z nich wycofują” – napisała w artykule opublikowanym na stronie sedziowielodzcy.pl, sędzia SO w Łodzi, Ewa Maciejewska.

/jp/

Źródło: Rzeczpospolita

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Brawo, sędziowie! 🙂