Sędziowie się buntują. Nie będą opiniowali skarg nadzwyczajnych

Kolega oceniał kolegę?

Chaos w PiS–owskim „państwie prawa” sięga zenitu. Prezydencka ustawa w sprawie skargi nadzwyczajnej, przegłosowana w kwietniu tego roku przez posłów Zjednoczonej Prawicy miała pomóc ludziom skrzywdzonym przez wymiar sprawiedliwości, a narobiła zwykłego bałaganu. W efekcie, prokuratury w całym kraju zasypują sądy wnioskami o wydanie opinii w sprawach, w których obywatele proszą o skargę nadzwyczajną. Sędziowie mówią nie! „Oczekuje się od nas recenzowania prawomocnych wyroków, choć żaden przepis na to nie pozwala” – alarmują, o czym czytamy w Gazecie Wyborczej.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Gazeta sędziowie z Poznania zbuntowali się i zaczęli odmawiać wydawania opinii. Nie chcą wykonywać pracy, którą powinna wykonać prokuratura. Są dostatecznie obciążeni pracą i do tego – jak mówią – nie chcą być funkcjonariuszami obecnej władzy.

Sędziowie obawiają się ponadto, że jeśli w opinii napisaliby, że istnieją podstawy do złożenia skargi nadzwyczajnej, to obóz władzy wykorzysta to do uderzenia w sądy. „Będzie można ogłosić, że nawet sędziowie uznali jakiś wyrok za niesprawiedliwy” – podkreślają.

Podobnie jest w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, który stanął na stanowisku, że od merytorycznej oceny zakończonych prawomocnie spraw jest Sąd Najwyższy. „Jednym z uprawnionych podmiotów do wniesienia skargi jest Prokurator Generalny” – argumentują. Na podobnym stanowisku stoją sędziowie sądów we Wrocławiu i Lublinie.

GW zapytała biuro prasowe Prokuratury Krajowej, czy sądy mają prawo recenzować prawomocne wyroki, lecz odpowiedzi nie otrzymali…

„Odbieram to jako przykład spychologii. Prokuratura musiałaby bowiem oddelegować wielu pracowników do analizowania akt. Ktoś mógł uznać, że lepiej zrobić to rękoma sędziów” – ocenił Mariusz Paplaczyk, poznański adwokat.

/jp/

Źródło: Gazeta Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ZgredzinkaPolka gorszego sortutak jestNihilGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Grzegorz

Bardzo słuszna decyzja sędziów. Inni powinni iść tym tropem i nie podejmować współpracy z obecną reżimową władzą.

Nihil
Nihil

Kolejny „naprawiony” element w mechanizmie sądownictwa i organów ścigania. Kiedy wreszcie ludzie w Polsce otworzą oczy i wywiozą na furze z kupą gnoju tych destruktorów polski i Europy?
Wybaczcie szanowni forumowicze że stawiam pytajniki we swoich wpisach, ale jestem już przerażony

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Ja jestem przerażona od ogłoszenia wyników ostatnich (oby nie dosłownie) wyborów. Nie chciałam być Kasandrą, ale niestety wyszło na moje.

Zgredzinka
Zgredzinka

Jak my wszyscy, a politycy opozycji zamiast konsolidować się ze sobą i społeczeństwem, to kopią się po kostkach.
Ockną się dopiero po kolejnych przegranych wyborach, gdy zapanuje system monopartyjny, a program partii będzie znowu programem narodu.

tak jest
tak jest

Bardzo słusznie, że sędziowie nie chcą być narzędziem w rękach tej reżimowej, okupacyjnej dyktatury pisuaru!