Sędziowie z 92 krajów wydali oświadczenie w obronie sędziego Igora Tulei

Sędzie Igor Tuleya w dalszym ciągu z immunitetem. Izba Dyscyplinarna podjęła decyzję

Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów, reprezentujące stowarzyszenia z 92 krajów z pięciu kontynentów, wydało oświadczenie w obronie sędziego Igora Tulei, który ma zostać pozbawiony immunitetu 9 czerwca bieżącego roku na posiedzeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Przypomnijmy, Prokuratura Krajowa chce postawić sędziemu Tulei postawić zarzut karny „niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień, związany z czynnościami sądu w 2017 roku.” Chodzi o uchylenie przez sędziego Tuleyę decyzji prokuratora o umorzeniu śledztwa w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r. i wydanie mediom zezwolenia na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

W opinii Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów Igor Tuleya wniósł ogromny wkład w debatę na temat polskich reform systemu prawnego, podważających niezależność sądownictwa. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że postępowanie przeciwko Igorowi Tulei istotnie podważa fundamenty sprawiedliwości, która jest prawem wszystkich Polaków” – można m.in. przeczytać w oświadczeniu.

 

Sędziowie domagają się „umorzenia postępowania przez prokuraturę lub zwrócenia się do Izby Dyscyplinarnej z wnioskiem o zadanie pytania prejudycjalnego do TSUE, czy rozstrzyganie spraw w zakresie pozbawienia sędziego immunitetu, na podstawie okoliczności wskazanych w niniejszej sprawie, jest zgodne z prawem Unii Europejskiej.”

Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów wzywa również Komisję Europejską do złożenia wniosku do TSUE o uniemożliwienie Izbie Dyscyplinarnej SN do zajmowania się sprawą do czasu wydania stosownego wyroku. Ponadto „Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów potwierdza swoje wsparcie wobec wszystkich sędziów w Polsce, Unii Europejskiej i wszędzie tam, gdzie nieustraszenie chronią i stosują zasady prawne, (a tam gdzie jest to właściwe – prawo Unii Europejskiej), prawa człowieka oraz zasady niezależności sędziowskiej, potwierdzane przez międzynarodowe wyroki oraz wiążące deklaracje. Jest to wszakże ich obowiązek, obowiązek który należy wykonywać bez strachu i bezstronnie. Niewykonanie tego obowiązku podważa i eroduje zaufanie społeczne wobec sądownictwa

wb

Źródło: tvn.24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
7 czerwca 2020 17:31

A Soboń i Kowalski Janusz wiedzą lepiej. Bo profesor Warchoł im powiedział jak jest i sędziowie z 92 krajów się mylą bo mają źłe informację od totalnej opozycji. Proste?

Lehoo
Lehoo
7 czerwca 2020 17:52

Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, więc ani wszcząć postępowania nie może, ani go umorzyć

Marek
Marek
8 czerwca 2020 19:35
Reply to  Lehoo

Ale i tak to zrobi, następnie prokurator nakaże doprowadzenie Sędziego a pisowska „policja” wykona i co wtedy? Nic. Dalej będziemy pisać komentarze i modlić się by po nas nie przyszli, jak w tym przypomnianym na manifestacjach wierszu opisującym czasy holokaustu. Bo nawet skutecznego protestu nie potrafimy zorganizować, o skutecznym oporze wobec siły i bezprawia w ogóle nie ma co marzyć. Wierzmy dalej w rycerza na białym koniu wygrywającym nielegalne i niedemokratyczne „wybory.”, który nas uratuje.

HerodAntypis
HerodAntypis
7 czerwca 2020 18:52

92:1 nowy absolutny rekord! Jeśli chodzi o wyniki w czasach PiSu, to piłki nożnej nigdy nie było, ręczna właśnie się skończyła i weszliśmy w erę koszykówki. Ale w obcych językach się nie liczy. Pisowski potworek nieusunięty zs płodu we wtorek pozbawi sędziego Tuleyę immunitetu. To pewne, a co będzie później, to zobaczymy. Zalecam świeże powietrze pod sądem najwyższym w towarzystwie sędziego Tulei właśnie we wtorek, nie wiem tylko o której godzinie.

Marek
Marek
8 czerwca 2020 19:31

Oficjalna przykrywka pisu dla tych działań jest taka, że rzekomo sędzia nie podał jakiejś podstawy prawnej dla jakiegoś swojego działania. Rozumiem, że w takim razie czeka nas wysyp zarzutów prokuratorskich dla policjantów, którzy nigdy nie podają podstawy legitymowania uczestników manifestacji, tak w ramach głoszonej przez pis „równości wszystkich wobec prawa”. Boicie się już „policjanci” dobrej zmiany?

jack Dunster
jack Dunster
9 czerwca 2020 09:38

made up laws just to persecute an individual – how very communist, How very Third World… What have you done to this country, PIS? Are you going to bring back the Gulags?

Abraham Rosenfeld
Abraham Rosenfeld
12 czerwca 2020 00:21

Nie napomnijcie jak traktowano uczciwych sędziów za czasów Stalina .
Nie zapomnijcie Dzierżyńskiego .

Hanna
Hanna
12 czerwca 2020 21:42

Tylko wybór Rafała TRZASKOWSKIEGO może powstrzymać tych szaleńców przed dalszą dewastacją państwa