Sejm nocą – Morawiecki: „opozycja postanowiła pobić rekord bezzasadnych wniosków o wotum nieufności”

Sejm nocą - Morawiecki: "opozycja postanowiła pobić rekord bezzasadnych wniosków o wotum nieufności"

Ryszard Terlecki pozostaje wicemarszałkiem Sejmu, Michał Dworczyk szefem kancelarii premiera, Mariusz Kamiński szefem MSWiA a Jacek Sasin w dalszym ciągu będzie kierował Ministerstwem Aktywów Państwowych. Oto wyniki nocnego głosowania w Sejmie – czytamy na rmf24.pl

Wnioskodawcy chcieli odwołania Terleckiego za jego słowa wypowiedziane pod adresem liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. Jeśli chodzi zaś o wnioski dotyczące Dworczyka, Kamińskiego i Sasina to dotyczyły one raportu NIK-u „według którego premier Mateusz Morawiecki i trzej ministrowie złamali prawo w związku z organizacją wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym 10 maja 2020 roku, które się jednak nie odbyły”.

 

W debacie poprzedzającej głosowanie kilkukrotnie głos zabierał Mateusz Morawiecki. Stwierdził między innymi: „opozycja postanowiła pobić rekord bezzasadnych wniosków o wotum nieufności”. Broniąc  zaś Kamińskiego premier powiedział:Minister Kamiński jest przede wszystkim państwowcem; dba o jakość instytucji, by życie publiczne było jak najbardziej uczciwe”.

Sam Kmiński określił wybory kopertowe mianem „próby ratowania Polski przed kryzysem”. Następnie dodał: „Żądacie państwo mojej dymisji, bo wedle was nie wykonałem nielegalnej waszym zdaniem decyzji premiera. Sami przyznajcie, że jest to kompletny nonsens”.

W dyskusji nad wotum nieufności dla Jacka Sasina głos zabrał szef klubo KO Cezary Tomczyk:W każdym normalnym państwie, Jacek Sasin zasiadłby na ławie oskarżonych, ponieważ wydał 70 mln zł na wybory, które się nie odbyły”. Poza tym Tomczyk dodał, iż jego zdaniem, Sasin „zawalił” negocjacje ws. Turowa.

W obronie wicepremiera głos zabrał Marek Suski, dla którego wniosek o odwołanie Sasina jest absurdalny. „Mamy do czynienia z wnioskiem politycznym, a gdy słuchaliśmy uzasadnienia (…) to odnosiłem wrażenie, że nie jest to wniosek poważny. Wystąpienie było raczej w charakterze kabaretu a nie poważnej debaty”.

 

Morawiecki stanął także w obronie ministra Dworczyka:Skuteczna przeprowadzenie akcji szczepień oraz walka o demokratyczną Białoruś i prawa mieszkających tam Polaków to dwie przyczyny, dla których doszło do ataku na szefa KPRM Michała Dworczyka; wiemy, że jest to szeroki atak ze strony Rosji”.

Szef KPRM tak uzasadnił decyzję podjętą przez rząd:Kierując się dobrem obywateli oraz zapisanym w konstytucji obowiązkiem przeprowadzenia we właściwym terminie wyborów, podjęliśmy stosowne i właściwe decyzje w duchu odpowiedzialności za państwo, by nie doszło do naruszenia ciągłości władzy prezydenta RP”.

Odmiennego zdania był Sławomir Nitras (KO):PiS próbuje ukrywać informacje o ważnych sprawach kraju i posługuje się językiem rosyjskiej propagandy”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Emocje nie opadły gdy doszło do dyskusji w kwestii odwołania Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu. Tomasz Zimoch (Polska 2050) powiedział, że Terlecki: „dał się poznać jako symbol złych standardów zarządzania parlamentem i lekceważenia praw opozycji”.

Krzysztof Śmiszek (Lewica) uznał, że wicemarszałek jest „twarzą choroby, która dotknęła PiS” a zuchwalstwo Terleckiego „nie zna żadnych granic i obraża obywateli, dziennikarzy i przedstawicieli białoruskiej opozycji prześladowanych przez reżim w Mińsku”.

Borys Budka uznał, że swoim zachowaniem Terlecki przekreślił swoją opozycyjną przeszłość. Szef PO dodał: „Pan po prostu musi odejść”. Tomasz Lenz (KO) skomentował:Taki cham siedzi w polskim Prezydium Sejmu”.

Wszyscy czterej politycy pozostają na swoich stanowiskach.

/as/

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
24 czerwca 2021 09:49

Wnioski o wotum nieufności wobec pisowców są w pełni zasadne ale całkowicie nieskuteczne. Oderwać można ich tylko granatem, ale to musi być dobry granat, a nie jakiś pizdryk z PGZ.

Waldemar
Waldemar
24 czerwca 2021 10:20

Tych panów, tak dzielnie trzymających się swoich stanowisk, zwolnić może jedynie wyborca.

Dron
Dron
24 czerwca 2021 13:00

Dedykuję pmm groźbę, którą skierował Thor do jakiegoś współgracza. Nie będę jej tu przytaczał, ale kto oglądał A: Koniec gry wie o co chodzi.

Nord
Nord
24 czerwca 2021 13:38

Ty lepiej się, kłamco, nie odzywaj!!! Dawno już pobiłeś rekord w okłamywaniu swoich Rodaków i, jak widać na załączonym obrazku, wcale się nie zatrzymujesz!!!