Sejm w nocy przyjął ustawę o zakazie handlu w niedziele. Gdzie i kiedy zrobimy zakupy?

Sejm w nocy przyjął ustawę o zakazie handlu w niedziele. Gdzie i kiedy zrobimy zakupy?

Już za dwa miesiące rozpoczną się pierwsze zakupowe ograniczenia – w nocy (Sejm za rządów PiS notorycznie już pracuje nocami) głosami posłów PiS przyjęto ustawę ograniczającą handel w niedziele.

Kiedy zatem będzie można handlować bez ograniczeń? Od 2020 r. będą to dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, niedziela bezpośrednio poprzedzająca Wielkanoc oraz ostatnia niedziela w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu – czytamy na portalu wyborcza.pl. Jednak do tego czasu obowiązywać będą przepisy przejściowe. Jakie? W 2018 roku dodatkowo sklepy będą mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 r. – już tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. Przy czym w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc zakupy zrobimy tylko do godz. 14. Jeśli święto przypadnie w niedzielę handlową, zakupów nie zrobimy.

Co istotne, za sprawą poprawek wprowadzonych przez Senat, w ustawie znalazło się aż 30 wyjątków. W niedziele otwarte będą mogły być m.in. małe sklepy, choć – jak doprecyzowali senatorzy – jeśli za ladą stanie ich właściciel. Ale senatorowie dopisali, że właściciel musi prowadzić sprzedaż „we własnym imieniu i na własny rachunek” (jak wyjaśnia portal, intencją senatorów jest odebranie koncesji na niedzielny handel sklepom działającym w formie franszyzy).

Handlować w niedziele będą mogły też apteki, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami (sic!), lecznice dla zwierząt, punkty sprzedające prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe. Zezwolono na handel także w miejscach takich, jak: kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie i lodziarnie (i inne placówki handlowe, w których przeważa działalność gastronomiczna), placówki pocztowe, sklepy na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniskach, a od czerwca do września punkty handlujące maszynami rolniczymi – wylicza portal wyborcza.pl.

Do ostatniej chwili ważyły się losy stacji benzynowych. Senatorowie chcieli, by otwarte mogły być tylko te małe (o powierzchni do 80 m2), ale w głosowaniu ten pomysł przepadł. W Senacie doprecyzowano też, że handel w niedziele będzie dozwolony tylko w jednostkach wojskowych, a nie – jak wcześniej proponowali posłowie – również w garnizonach. Dopieszczono za to branżę rybną. Wcześniejsza wersja projektu zakładała, że w niedziele ryby można sprzedawać tylko w punktach pierwszej sprzedaży. Ten wyjątek rozszerzono o handel rybami „z burty”.

Teraz pora na prezydenta.  Na złożenie podpisu Andrzej Duda ma teoretycznie 21 dni, choć na pewno ustawę podpisze. Przepisy wejdą w życie 1 marca 2018 r. W pierwszą niedzielę tego miesiąca – 4 marca – zakupy zrobimy po staremu. Kolejna handlowa niedziela będzie dopiero 25 marca.

mpm

Źródło: wyborcza.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Orban z takiego zakazu się wycofał, bo okazał się nieopłacalny, ale może do jego ślepych naśladowców taki fakt jeszcze nie dotarł ?