Sejm wybrał nowego szefa IPN. Poparły go PiS, Konfederacja i Kukiz’15

Karol Nawrocki nie czeka na wynik głosowania w Senacie. Już został wiceprezesem IPN-u

Sejm zdecydował się dziś na wybór na szefa IPN doktora Karola Nawrockiego. Kandydaturę Nawrockiego poparło łącznie 248 posłów, w tym m.in. posłowie Zjednoczonej Prawicy, Konfederacji oraz koła poselskiego Kukiz’15.

 

Teraz kandydatura Nawrockiego zostanie rozpatrzona w izbie wyższej – Senacie. Senatorzy niekoniecznie muszą jednak poprzeć kandydata stronnictw prawicowych.

Dziennikarze Wirtualnej Polski poinformowali, że Nawrocki może zostać poparty przez kilku senatorów z opozycji w ramach „interesu” z PiS. Jakiego?

„Z nieoficjalnych informacji WP wynika jednak, że Prawo i Sprawiedliwość może złożyć propozycję: poparcie prezesa IPN przez kilku senatorów senackiej większości, w zamian za dodatkowe głosy z klubu PiS na profesora Marcina Wiącka. To zaprezentowany w czwartek wspólny kandydat opozycji i posłów Porozumienia na Rzecznika Praw Obywatelskich” – poinformował wspomniany wcześniej serwis.

Wiącek, przypomnijmy, jest popierany przez KO, Lewicę, PSL oraz Porozumienie. Kontrkandydatką wobec niego jest natomiast popierana przez PiS Lidia Staroń.

Sam Nawrocki jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Według opozycji nie spełnia on podstawowych kryteriów i nie nadaje się na stanowisko.

„Prezesem IPN powinna zostać osoba o wybitnym dorobku naukowym, dająca gwarancję, że Instytut nie stanie się podmiotem bieżącej walki politycznej. W opinii Koalicji Obywatelskiej, kandydatura Karola Nawrockiego nie spełnia tych kryteriów” – powiedziała jeszcze przed głosowaniem posłanka Agnieszka Pomaska z KO.

 

Co ciekawe, za kandydaturą Nawrockiego zagłosowało kilku polityków z PSL, co może być sygnałem dla PiS na ich  gotowość do rozmów dot. kandydatury Wiącka na RPO.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Dotychczasowym prezesem IPN jest Jarosław Szarek. Nie chce się on ubiegać o drugą kadencje, co może mieć związek z aferami w instytucji pod jego rządami. Szarek powołał na wysokie stanowisko historyka Tomasz Greniucha – byłego działacza skrajnie nacjonalistycznej i ultraprawicowej grupy ONR.

/kw/

Źródło: wp.pl                                                                                                                                

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments