Senat przekazał prawie 1,4 mln zł Klubom „Gazety Polskiej”

35 tysięcy za "sprawne przeprowadzenie wszystkich procedur związanych ze zmianą kadencji"!

– „Chciałam poinformować, że w latach 2017-2019 na działania Klubów „Gazety Polskiej” poza granicami kraju Senat RP wydał ponad 1 mln 371 tys. zł. Kluby głównie działają, poruszając sprawy takie jak katastrofa smoleńska, organizując konferencje i posiedzenia, a także wydarzenia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale bardziej ważne jest to, kto i w jaki sposób wyjeżdża jako prelegenci na te wyjazdowe kluby, bo prelegenci są finansowani z pieniędzy senackich” – powiedziała senator Barbara Borys-Damięcka z PO. Zasiada ona w senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą, zajmującej się m.in. środkami Senatu na wspomaganie działalności organizacji polonijnych poza granicami kraju.

Borys-Damięcka podkreśliła, że od trzech lat na forum tej komisji protestuje przeciwko finansowaniu z tych środków Klubów „Gazety Polskiej”. Według niej bywa, że prelegenci wydają na pojedynczy przelot samolotem 7,5 tys. zł i otrzymują po kilka tysięcy wynagrodzenia za wykład.

„A delegacja prelegentów liczy np. osiem osób. To można policzyć, ile takie przedsięwzięcia mogą kosztować. To są praktyki niedozwolone. Nie na tym polega finansowanie przez Senat działalności organizacji polonijnych. Ono zostało stworzone, by wspierać Polaków mieszkających za granicą, w związku z ich chęcią podtrzymywania więzi z krajem” – podkreśliła senator PO.

„To kolejna odsłona afery z transferem pieniędzy do wielkiego imperium, którym zarządza prezes PiS Jarosław Kaczyński. Oni tworzą sobie za granicą ambasady swoich interesów. Po co Kluby „Gazety Polskiej” zaczęły się rejestrować poza granicami kraju? Po to, by w 2017 r. dostać 156 tys. zł, w 2018 r – ponad 500 tys. zł, a w 2019 blisko 700 tys. zł, czyli razem prawie 1,4 mln zł z pieniędzy dla Polaków za granicą. Jednocześnie tnie się pieniądze na działalność polonijną. Nie ma na to naszej zgody” – stwierdził natomiast poseł PO Krzysztof Brejza.

bt

Źródło: press.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
9 maja 2019 22:58

Karczycho niby lekarz, a podaje kroplówkę rozkładającemu się trupowi.

Janusz
Janusz
9 maja 2019 23:13

czyżby szykowali sobie miękkie lądowanie za oceanem
wzorem hitlerowców tuż przed upadkiem „tysiącletniej rzeszy”