Senat przyjmie uchwałę, w której domaga się m.in. zaprzestania represji wobec sędziów

CBA w natarciu: Po Popieli i Guzikiewiczu do ataku na marszałka Senatu ruszyli śledczy

„Niezawisłość sędziowska jest podważana, a sami sędziowie stali się obiektem rozmaitych agresywnych działań ze strony władzy. Instytucje państwowe, finansowane ze środków publicznych, prowadzą akcje dezawuowania sądów, a w wielu wypadkach konkretnych sędziów. W okresie zaledwie czterech lat zniszczony został autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany dokonane w odniesieniu do Krajowej Rady Sądownictwa w znacznym stopniu uzależniły ten organ od władzy wykonawczej. Lekceważone są opinie i orzeczenia europejskich instytucji, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej. Jawnie dyskredytowane są wyroki Sądu Najwyższego. Wymiar sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polskiej jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji” – to fragment projektu uchwały w obronie sędziów, którą zajmie się w czwartek Senat.

 

Została ona przygotowana przez senatora KO Bogdana Zdrojewskiego. W rozmowie z rp.pl tłumaczył, dlaczego projekt złożono właśnie teraz. – „Pretekstów było kilka. Pierwszym są fizyczne ataki na sędziów, nie tylko na sali rozpraw, ale też na ulicy, a z lawiną agresji mamy do czynienia w portalach społecznościowych. Drugim są pierwsze skutki ustawy tzw. kagańcowej, polegające na tym, że ponad 20 proc. sędziów rezygnuje z ubiegania się o awanse. Ostatnia rzecz to agresywna postawa wobec niektórych sędziów, w tym Juszczyszyna i Tulei. Mają kolejne rozprawy dyscyplinarne i to już zamienia się w poważne szykany z udziałem instytucji państwa” – powiedział senator Zdrojewski.

W uchwale senatorowie domagają się zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów, a także zaprzestania politycznych ingerencji w instytucje sądownicze oraz zapewnienia sędziom bezpieczeństwa w pracy. Przypominają art. 173 Konstytucji, który mówi, że „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz” oraz art. 178 mówiący, że „sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom”.


W uchwale zapisano również, że Senat „wyraża uznanie dla tych wszystkich sędziów, a także reprezentantów innych zawodów prawniczych, którzy odważnie, mimo gróźb i represji, przeciwstawiają się dewastacji wymiaru sprawiedliwości i często ponoszą z tego powodu dotkliwe konsekwencje. Jako Senatorowie RP zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone”.

bt

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments