Senat za usunięciem zmian w kodeksie wyborczym

Senat wezwał rząd PiS do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej

Senat przyjął we wtorek nad ranem poprawki do noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawy) – jedną z trzech nowelizacji składających się na tzw. tarczę antykryzysową.

 

Senatorowie przegłosowali poprawkę skreślającą przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego. Przypomnijmy: miała ona umożliwić głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. Za poprawką zagłosowało 47 senatorów, przeciw 29.

Podobny los spotkał przyjęte przez posłów zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe.

Dodać warto, że w myśl tamtych zapisów jednym z powodów odwołania członka RDS miał być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi lub też niejasne „sprzeniewierzenie się działaniom Rady”. W toku pracy Senatu senatorowie PiS unikali jasnych wypowiedzi na temat proponowanych zmian, dotyczących Kodeksu wyborczego i RDS. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) przyznał, że zamierzał głosować przeciwko tym poprawkom.

 

Generalnie w głosowaniach senatorowie poparli łącznie ok. 80 poprawek do ustawy. W tym tak istotne, jak zawieszenie poboru podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii. Chodzi m.in. o zwolnienie mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez 3 miesiące.

Inna z senackich poprawek stanowi, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, czy szkoły, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez opiekuna z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem (w wieku do ukończenia 12. roku życia lub dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności do ukończenia 18 lat) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 14 dni.

Poza tym pracownikowi przysługują świadczenia od przedsiębiorcy, finansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia, w wysokości 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Z kolei przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych (nie mniej niż o 15 proc.) może liczyć na dofinansowanie pensji pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (w wysokości do 75 proc. dotychczasowego jego wynagrodzenia).

Ustawa wróci teraz do Sejmu. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu. Posłowie mogą odrzucić poprawki Senatu tylko bezwzględną większością głosów.

mpm

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
smętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Senatorowie pracowali. Poprawki przyjęli i na tym koniec. Pisiate wiedzą jak ma być i jakiś senat nie będzie im psuł samopoczucia.